Rzeszów - Czwartek, 26.03.2026
Reklama

Konrad Fijołek przedstawił wizję "Nowego Centrum Rzeszowa"

Dodano: 13.05.2021 r.

fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
RZESZÓW. Więcej deptaków, mniej samochód, strefy woonerf – oto wizja centrum Rzeszowa wg Konrada Fijołka, inspirowana rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi.

Podczas środowej konferencji prasowej, kandydat opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa zapowiedział „całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa”. Projekt pod nazwą „Nowe Centrum Rzeszowa” inspirowany jest rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi przez prezydent Hannę Zdanowską, która była gościem konferencji.

Projekt zakłada, m.in. zwiększenie liczby deptaków, ograniczenie wjazdu samochodów do centrum miasta, czy wprowadzenie tzw. stref „woonerf”, czyli przestrzeni bardziej dostępnych dla mieszkańców.

Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ulicę do mieszkania. Pierwszy woonerf powstał w Emmen w Holandii w latach 70 XX wieku, w odpowiedzi na rosnący ruch samochodowy w strefach mieszkalnych i brak przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Natomiast pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia.
Reklama
W Rzeszowie pierwszy woonerf miałby pojawić się na ul. Mickiewicza, a kolejny na ul. Jagiellońskiej.

Koncepcja „nowego centrum miasta” przedstawiona przez Konrada Fijiołka zakłada również wprowadzenie na ulicach ekranów ledowych z dostępem do informacji publicznej, wkomponowanych w miejską architekturę, włączenie do centrum miasta ścieżek rowerowych oraz poprawę estetyki reklamowej.

Konrad Fijołek zaapelował także do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 1 lutego zamknięta ul. Grottgera

RZESZÓW. Zamknięty zostanie odcinek ulicy Grottgera od skrzyżowania z ul. Asnyka do placu Kilińskiego.

Rzeszów

31-latek hodował konopie w łazience

RZESZÓW. 31-letni mieszkaniec Dynowa został zatrzymany przez Policję za nielegalną uprawę konopii. Funkcjonariusze ujawnili 6 sztuk sadzonek w łazience w domu 31-latka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Rekrutacja wystawców na XVI Europejskie Targi Pracy WORK EXPO w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 1-2 marca 2023 r. w Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się XVI Europejskich Targach Pracy Work Expo. Organizatorem wydarzenia jest firma MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie.

Rzeszów

Fotorelacja z 31. Finału WOŚP w Rzeszowie

RZESZÓW. Zobaczcie, co działo się na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

Kolejne autobusy elektryczne wkrótce wyjadą na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Komunikacja miejska w Rzeszowie wzbogaci się o 6 nowych autobusów elektrycznych Solaris.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 30 stycznia zamknięty fragment DK9 w Rudnej Małej

Utrudnienia wystąpią w związku z pracami prowadzonymi przez PKP PLK.

Rzeszów

31. Finał WOŚP już w niedzielę. Zobacz, co będzie działo się w Rzeszowie

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. koncerty, korowód wolontariuszy, animacje dla dzieci i oczywiście Światełko do Nieba.

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa ma już zadaszenie

RZESZÓW. Na budowie nowej hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 na ul. Towarnickiego w Rzeszowie trwa montaż dachu.

Reklama