Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Konrad Fijołek przedstawił wizję "Nowego Centrum Rzeszowa"

Dodano:

fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
RZESZÓW. Więcej deptaków, mniej samochód, strefy woonerf – oto wizja centrum Rzeszowa wg Konrada Fijołka, inspirowana rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi.

Podczas środowej konferencji prasowej, kandydat opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa zapowiedział „całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa”. Projekt pod nazwą „Nowe Centrum Rzeszowa” inspirowany jest rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi przez prezydent Hannę Zdanowską, która była gościem konferencji.

Projekt zakłada, m.in. zwiększenie liczby deptaków, ograniczenie wjazdu samochodów do centrum miasta, czy wprowadzenie tzw. stref „woonerf”, czyli przestrzeni bardziej dostępnych dla mieszkańców.

Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ulicę do mieszkania. Pierwszy woonerf powstał w Emmen w Holandii w latach 70 XX wieku, w odpowiedzi na rosnący ruch samochodowy w strefach mieszkalnych i brak przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Natomiast pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia.
Reklama
W Rzeszowie pierwszy woonerf miałby pojawić się na ul. Mickiewicza, a kolejny na ul. Jagiellońskiej.

Koncepcja „nowego centrum miasta” przedstawiona przez Konrada Fijiołka zakłada również wprowadzenie na ulicach ekranów ledowych z dostępem do informacji publicznej, wkomponowanych w miejską architekturę, włączenie do centrum miasta ścieżek rowerowych oraz poprawę estetyki reklamowej.

Konrad Fijołek zaapelował także do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju na jednej z ulic Rzeszowa

RZESZÓW. Zatrzymani na ul. Fircowskiego pobili pokrzywdzonego i ukradli mu telefon komórkowy. 

Rzeszów

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

RZESZÓW. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”

Rzeszów

Radni przyjęli budżet na 2020 rok. RR krytykuje rząd, a PiS chce „zielonego miasta”

RZESZÓW. Radni, większością głosów, przyjęli projekt budżetu na 2020 rok.

Rzeszów

Sprawdź, jak będą kursować autobusy MKS w okresie świątecznym

RZESZÓW. Międzygminna Komunikacja Samochodowa informuje o kursach autobusów w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Rzeszów

Władze miasta ponownie o poszerzeniu granic Rzeszowa

RZESZÓW. Chcą przyłączyć Racławówkę Doły, Pogwizdów Nowy oraz Malawę.

Rzeszów

Znamy listę firm, które dostarczą śmieci do spalarni. Obok Rzeszowa i Strzyżowa… Warszawa

RZESZÓW. PGE Energia Ciepła wyłoniła 10 firm, które będą dostarczać odpady do spalarni w Rzeszowie.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów zwycięska po 10. kolejce PlusLigi

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pokonali we własnej hali Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:1 w meczu 10. kolejki PlusLigi.

Reklama