Rzeszów - Czwartek, 19.06.2025
Reklama

Konrad Fijołek przedstawił wizję "Nowego Centrum Rzeszowa"

Dodano:

fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
RZESZÓW. Więcej deptaków, mniej samochód, strefy woonerf – oto wizja centrum Rzeszowa wg Konrada Fijołka, inspirowana rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi.

Podczas środowej konferencji prasowej, kandydat opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa zapowiedział „całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa”. Projekt pod nazwą „Nowe Centrum Rzeszowa” inspirowany jest rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi przez prezydent Hannę Zdanowską, która była gościem konferencji.

Projekt zakłada, m.in. zwiększenie liczby deptaków, ograniczenie wjazdu samochodów do centrum miasta, czy wprowadzenie tzw. stref „woonerf”, czyli przestrzeni bardziej dostępnych dla mieszkańców.

Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ulicę do mieszkania. Pierwszy woonerf powstał w Emmen w Holandii w latach 70 XX wieku, w odpowiedzi na rosnący ruch samochodowy w strefach mieszkalnych i brak przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Natomiast pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia.
Reklama
W Rzeszowie pierwszy woonerf miałby pojawić się na ul. Mickiewicza, a kolejny na ul. Jagiellońskiej.

Koncepcja „nowego centrum miasta” przedstawiona przez Konrada Fijiołka zakłada również wprowadzenie na ulicach ekranów ledowych z dostępem do informacji publicznej, wkomponowanych w miejską architekturę, włączenie do centrum miasta ścieżek rowerowych oraz poprawę estetyki reklamowej.

Konrad Fijołek zaapelował także do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dzisiaj Asseco Resovia Rzeszów zagra o 7. miejsce w PlusLidze

RZESZÓW. W tym sezonie zespół z Rzeszowa już dwuktornie musiał uznac wyższość GKS-u.

Rzeszów

Nie cztery, a trzy skrzyżowania zmodernizuje Ratusz. Mają być gotowe do końca roku

RZESZÓW. Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę trzech dużych rzeszowskich skrzyżowań.

Rzeszów

Przy ul. Lubelskiej znikła część ścieżki rowerowej. Czy doszło do samowoli budowlanej?

RZESZÓW. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl skierowało w tej sprawie pismo do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

Rzeszów

Już w sobotę „Godzina dla Ziemi WWF”. Urząd Miasta Rzeszowa dołącza do akcji

RZESZÓW. Znamy listę budynków, które będą uczestniczyć w akcji „Godzina dla Ziemi WWF”.

Rzeszów

Wzrośnie liczba lotów z Rzeszowa do Monachium. Pierwsze samoloty wystartują już 31 marca

RZESZÓW. Od 31 marca samoloty z Podkarpacia do stolicy Bawarii będą odlatywać o godzinie 06:15 i 13:20 każdego dnia.

Rzeszów

Do końca sierpnia powstanie prawoskręt z ul. Słowackiego na ul. Szopena

RZESZÓW. Inwestycja kosztować będzie Ratusz ok. 674 tys. zł.

Reklama