Rzeszów - Niedziela, 29.06.2025
Reklama

Krzysztof Bałata rezygnuje ze stanowiska dyrektora "szpitala na górce". Zastąpi go Barbara Rogowska

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Związki zawodowe pielęgniarek dopięły swego i doprowadziły do rezygnacji ze stanowiska dyrektora „szpitala na górce”. Krzysztofa Bałatę tymczasowo zastąpi Barbara Rogowska.
 
Zmiany w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie wynikają z konfliktu jaki z dyrektorem Krzysztofem Bałatą prowadziły dwa pielęgniarskie związki zawodowe. Mowa o Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.
 
Tłem konfliktu było podejście dyrektora do pracowników szpitala: „Można być dobrym ekonomistą, uzyskiwać wyniki finansowe i być tyranem dla podległych pracowników. Można też być prawdziwym menedżerem, który zarządzając takim  podmiotem jak szpital widzi człowieka – zarówno pacjenta jak i pracownika, który służy temu pacjentowi i docenia pracowników. Mamy wielką nadzieję, że kolejny dyrektor będzie to widział” – czytamy w jednym z oświadczeń związków.

Murem za Krzysztofem Bałatą stał zarząd województwa podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, zaś kompetencje dyrektora były oceniane przez zarząd głównie przez względy finansowe: „Trudno nam zrozumieć, że konfliktowa sytuacja ma miejsce w sytuacji, gdy szpital po wielu latach gigantycznych problemów finansowych wychodzi na prostą. Jeszcze kilka lat temu, był trzecim w Polsce co do wielkości zadłużenia, a teraz dzięki działaniom naprawczym, finanse szpitala udało się zbilansować. Dobra sytuacja finansowa szpitala, która występuje w chwili obecnej, jest jednym z warunków zawartego porozumienia gwarantującego w lipcu 2020 ostatnią transzę podwyżek” – oświadczyli członkowie zarządu.
Reklama
Nie zapominajmy również, że związki zawodowe pielęgniarek z całej Polski zorganizowały protest w Rzeszowie, który odbył się 18 stycznia i miał miejsce przy budynku Urzędu Marszałkowskiego. Cała historia zakończyła się podczas nadzwyczajnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego 31 stycznia br., w trakcie którego Krzysztof Bałata podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska.

3 lutego zapadła ostateczna decyzja: „Dzisiaj o godzinie 8.00 zarząd województwa rozpoczął obrady od punktu ws. złożonej rezygnacji Krzysztofa Bałaty z funkcji dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zarząd obradujący dziś w pełnym składzie przyjął rezygnację pana Krzysztofa Bałaty z funkcji dyrektora. Umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron z dniem jutrzejszym” – wyjaśnia Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

4 lutego obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie przejęła Barbara Rogowska, która piastować będzie to stanowisko do czasu powołania dyrektora wyłonionego w drodze konkursu.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa Stadionu Miejskiego. Stary jupiter zostanie na pamiątkę

RZESZÓW. Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie. W ramach inwestycji, obiekt zyska m.in. nowe oświetlenie. 

Rzeszów

Miasto organizuje transport na szczepienie przeciwko Covid-19

RZESZÓW. Z transportu mogą skorzystac osoby  niepełnosprawne oraz seniorzy.

Rzeszów

Dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest w Rzeszowie. Nabór rusza 1 lutego

RZESZÓW. 1 lutego 2021 r. rusza nabór wniosków o dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Rzeszowa. Wnioski będą przyjmowane do 26 lutego br.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce podsumowało miniony rok

JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka dotkliwie odczuł skutki pandemii koronawirusa. W 2020 roku lotnisko obsłużyło 230 tys. pasażerów. W porównaniu z rekordowym, 2019 rokiem jest to spadek o 70 procent.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zakażony koronawirusem. Trafił do szpitala

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc przebywa w Szpitalu Miejskim. U Prezydenta potwierdzono koronawirusa. Na dzień dzisiejszy jego stan jest dobry.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa strefa relaksu na Politechnice Rzeszowskiej [Wizualizacje]

RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zyskają kolejną strefę relaksu. Powstanie ona na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Będzie to już trzecia taka przestrzeń na uczelni.

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Rusza drugi etap plebiscytu

RZESZÓW. Rzeszów zakwalifikował się do rundy finałowej plebiscytu „Świeć się z Energą” i będzie walczył o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. Głosowanie potrwa do 25 stycznia 2021 r.

Rzeszów

Włamywali się i okradali samochody przy ul. Dąbrowskiego. Usłyszeli zarzuty

RZESZÓW. Dwaj 26-latkowie zostali zatrzymani przez Policję w związku z podejrzeniem dokonania włamań do samochodów i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Reklama