Rzeszów - Czwartek, 05.02.2026
Reklama

Lato w mieście, czyli jak przyjemnie spędzić wakacje w Rzeszowie

Dodano: 01.07.2019 r.

fot. Joanna Bród
fot. Joanna Bród
Kiedy na zewnątrz mamy temperatury na poziomie 30 stopni Celsjusza, a sama aura panująca za oknem wprawia nas w poczucie traconego czasu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z atrakcji, jakie tego lata odbędą się w Rzeszowie, zważywszy na to, że jest w czym wybierać!

Skoro już rozpoczęliśmy od wysokich temperatur, to nie sposób nie nawiązać do czegoś na ochłodę, jak na przykład baseny otwarte Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz owianej sławą „Żwirowni”, gdzie w upalne dni należy czym prędzej się pakować, bo miejsc na rzeszowskiej plaży ubywa z każda minutą, a samo miejscówka od wielu lat nie traci na popularności.

Dla koneserów rodzinnych wypadów również nie zabraknie atrakcji, wśród których należało by wyróżnić przede wszystkim znany z poprzednich lat cykl pikników, warsztatów oraz imprez pod wspólnym tytułem „Muzealny wehikuł czasu”. Muzeum zaprasza dzieci i młodzież do udziału we wspólnej podróży do przeszłości. W ramach cyklu na mieszkańców Rzeszowa czekają takie atrakcje jak „Popołudnie z barbarzyńcą” (7 lipca), „Piknik Bankowy” (21 lipca), „VIII Piknik Średniowieczny” (28 lipca) oraz „Popołudnie z Brygadą Podhalańską” (18 sierpnia).

Miłośnicy natury mogą śmiało odprężyć się na bulwarach, natomiast fanatycy wodnych przygód mogą skorzystać z rowerków wodnych, które możemy wypożyczyć na popularnej Lisiej Górze. Nie zapominajmy o Marinie, oferującej półkolonie żeglarskie dla dzieci i dorosłych, a także umożliwiają wykonanie kursu m.in. na patent żeglarza jachtowego oraz patent na sternika motorowodnego. Taka przygoda może okazać się wakacyjnym strzałem w dziesiątce!

Czas sprawdzić co dla mieszkańców i przyjezdnych przygotowały instytucje miejsce, a te oferują nam m.in. 12 lipca toast urodzinowy dla Tomasza Stańki, czyli koncert z zagranicznymi gwiazdami, dodatkowo 19 lipca odbędzie się koncert Haliny Mlynkovej w ramach XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Co więcej, Inkubator Kultury przygotował wystawę zatytułowaną „Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię” dostępną dla zwiedzających w pierwszych dniach lipca, zaś 24 sierpnia odbędzie się Rockowa Noc na Bulwarach.

Nie zapominamy również o innych atrakcjach przygotowanych z okazji XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, obchodzącego w tym roku swoje 50-lecie. 21 lipca na rzeszowskim Rynku zostanie zorganizowany Jarmark Podkarpacki, podczas którego uczestnicy zasmakują przeróżnych regionalnych produktów, zobaczą wystawę rękodzieł i rzemiosła artystycznego, a wszystko w iście słowiańskim klimacie.
Reklama

Z ofertą dla najmłodszych - jak co roku - ruszył Rzeszowski Dom Kultury, który przygotował 2100 miejsc wypoczynkowych dla dzieci w ramach wakacyjnych półkolonii, zorganizowane w terminie od 1 lipca do 2 sierpnia 2019 roku. Letni wypoczynek dla dzieci odbędzie się w pięciu tygodniowych turnusach w czternastu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie całego Rzeszowa. Liczba dostępnych miejsc jest już niestety wyczerpana a zapisy zakończone. Szczęśliwcom znajdującym się na liście życzymy zatem niezapomnianych wrażeń!

Kinomaniacy również nie będą mogli narzekać na nudę. Okres wakacji to okres premier, a tych w pięciu rzeszowskich kinach nie zabraknie. Na przełomie lipca i sierpnia do kin trafią takie produkcje jak Spider-Man: Daleko od domu, Annabelle wraca do domu, Yesterday, Fighter, Król Lew, W deszczowy dzień w Nowym Jorku, Na bank się uda, Pewnego razu w Hollywood, Toy Story 4. Niestety dla koneserów sztuki teatralnej mamy przykrą wiadomość. Zarówno Teatr im. Wandy Siemaszkowej, jak również Teatr „Maska” w okresie wakacyjnym nie organizują spektakli, podobnie jak Teatr Przedmieście. Wakacyjna przerwa obowiązuje również na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.

Podsumowując, trochę się tego zebrało i mieszkańcy Rzeszowa na pewno nie mogą liczyć na nudę, a w ofercie jaką dysponuje stolica innowacji znajdzie się coś dla rodzin, młodzieży i studentów. Nie warto w taką pogodę siedzieć w domu, zważywszy na to, że atrakcji w mieście nie brakuje, zatem do zobaczenia na plenerze/pikniku/wystawie/ koncercie, co kto woli!


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragedia w Głogowie Małopolskim. 37-latek ofiarą czadu

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. Najprawdopodobniej zaczadzenie było przyczyną śmierci 37-letniego mieszkańca Głogowa Małopolskiego. Mężczyznę znalazł w łazience najbliższy członek rodziny. Interweniujący na miejscu strażacy stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu.

Rzeszów

Alert IMGW! Mroźny weekend na Podkarpaciu, w nocy nawet -23 stopnie

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego mrozu jaki spodziewany jest na terenie całego województwa podkarpackiego.

Rzeszów

Od lutego ważne zmiany w centrum Rzeszowa. Powiększy się strefa spacerowa

RZESZÓW. Ratusz wprowadza kolejne zmiany w Śródmieściu. Dzięki nim centrum miasta ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla spacerowiczów. Z jednych z najbardziej klimatycznych ulic znikną samochody.

Rzeszów

Firma z Głogowa Młp. zaprojektuje zmiany na rondzie Pobitno

RZESZÓW. Miasto wybrało firmę, która zaprojektuje zmiany na rondzie Pobitno. To Projekt Consaulting z Głogowa Małopolskiego, która jako jedyna zgłosiła swoją ofertę w przetargu na realizację tego zadania.

Rzeszów

Podpisano porozumienie ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa

RZESZÓW. Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu podpisano porozumienie dotyczące wspólnej realizacji północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa, przez Miasto i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument pozwala rozpocząć prace przygotowawcze dla nowej inwestycji. Obwodnica połączy...

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W lutym odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu "Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedli Matysówka, Słocina i Zalesie.

Rzeszów

Nazistowska flaga w oknie jednego z bloków na Nowym Mieście. Zatrzymano 42-latka

RZESZÓW. 42-letni mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w związku z podejrzeniem o propagowanie ustroju totalitarnego. 42-latek wywiesił w oknie nazistowską flagę. Zgodnie prawem, za ten czyn grozi mu do 3 lat...

Rzeszów

Rozpoczął się obrót „Karpatki” na S19 Rzeszów Południe - Babica. Zobacz FILM

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z operacji obracania tarczy maszyny TBM „Karpatki”, która drąży tunel na odcinku S19 Rzeszów Płd. – Babica.

Reklama