Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Do tej pory zakażenie wykryto u 144 osób, w tym 96 w Rzeszowie. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

- Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – czytamy w dzisiejszym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią w naszym regionie zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat (10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego). Wszystkie miały choroby współistniejące. Najwięcej przypadków zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie (96 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (32 osoby).

Pierwszy wyniki badań próbek wody

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać potencjalne źródło zakażenia. Dziś podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr inż. Adam Sidor przekazał pierwsze wyniki badań wody pod kątem wystąpienia legionelli.  „Na dzień dzisiejszy łącznie pobrano próbki wody ciepłej i zimnej w ilości 103 próbek na terenie miasta Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą”  - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rzeszowskiego sanepidu.
Reklama
Opublikowane dzisiaj wyniki badań dotyczą próbek pobranych 18 sierpnia 2023 r. obiektach użyteczności publicznej (9 wyników badania wody). „Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii” – głosi komunikat.

Przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu poinformował, że „otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia”. O potwierdzeniu źródła zakażenia mogą zdecydować kolejne wyniki badań.

W zeszłym tygodniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powołał sztab kryzysowy w związku z dużą liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Miasto podjęło również działania prewencyjne. W weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadziło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Wyłączono także miejskie fontanny, poidełka oraz kurtyny wodne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek "na aplikację" w Rzeszowie. Sprawdzono blisko 50 pojazdów

RZESZÓW. Sprawdzano m.in. uprawnienia kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń.

Rzeszów

Blisko 40 wystawców na XX Podkarpackich Targach Pracy

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się już w najbliszy czwartek, 20 kwietnia br. w hali Podpromie.

Rzeszów

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

RZESZÓW. Każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza zbiórka odpadów niebezpiecznych [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 17 do 24 kwietnia 2023 r. na terenie miasta będzie prowadzona obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zlot foodtrucków w Rzeszowie. Żarciowozy zaparkują na skwerze Millenium Hall

RZESZÓW. Dania wege i dania mięsne , fastfoodowe klasyki, słodkości dla małych i dużych oraz zimne piwo – to wszystko czeka na fanów „ulicznego jedzenia” już w ten weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

"Pomost International" - Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej powraca do Rzeszowa

RZESZÓW. Tegoroczna, trzydziesta edycja wakacyjnego kursu, który poprowadzi grupa amerykańskich wolontariuszy z partnerskiego miasta Buffalo odbędzie się w dniach 10-22 lipca 2023 roku w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy I kwartał w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 185 tys. osób skorzystało z usług lotniska w Jasionce od początku 2023 roku. To najlepszy pierwszy kwartał w historii portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, który co miesiąc notuje kolejne rekordy.

Rzeszów

Kolejne "elektryki" Solarisa przyjadą do Rzeszowa

RZESZÓW. Tabor rzeszowskiej komunikacji zasilą kolejne autobusy elektryczne marki Solaris. Mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października 2023 r.

Reklama