Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

List otwarty do prezydenta Rzeszowa w kwestii zamiany biletów jednoprzejazdowych na czasowe

Dodano: 13.06.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji dostarczyło na ręce prezydenta Rzeszowa list otwarty, w którym znalazł się projekt zastąpienia biletów jednoprzejazdowych biletami czasowymi. Zmiany dotyczą również elektronicznej portmonetki zapisanej w Rzeszowskiej Karcie Miejskiej.

W obliczu zbliżającej się sesji Rady Miasta, na której zostanie zaprezentowany projekt uchwały z nowymi, większymi cenami za bilety na komunikację miejską, PSMK postanowiło wystosować do Tadeusza Ferenca pismo z propozycją oraz zarysem całkowicie innego systemu biletowego. Pismo w dniu wczorajszym wpłynęło do Ratusza.

„Początek czerwca br. przyniósł dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie druzgocącą informację – Rada Miasta Rzeszowa ma zająć się projektem uchwały o podwyżce cen za bilety jednorazowe. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji, mając na uwadze dobro pasażerów, ale także finanse miasta Rzeszowa, przygotowało projekt optymalizacji rodzajów i cen biletów” – czytamy w liście otwartym.

Projekt przedstawiony prezydentowi przez PSMK opiera się na zastąpieniu biletów jednoprzejazdowych biletami czasowymi. Zaproponowano następujący schemat – wprowadzenie biletów czasowych ważnych kolejno: 20 minut (cena: 2,20 zł), 40 minut (cena: 3,40 zł), oraz 60 minut (cena: 4,60 zł). Wg. projektu bilet 40-minutowy byłby także biletem jednoprzejazdowym, czyli uprawniałby on do przejazdu jedną linią lub do skorzystania z przesiadek w tym limicie czasowym.

„W ten sposób zachęcimy podróżnych, w szczególności tych podróżujących na krótkich dystansach np. trzy, cztery przystanki, do przesiadania się w ramach jednego biletu czasowego, co pozwoli organizatorowi [Zarząd Transportu Miejskiego – przyp. red.] na podjęcie działań dążących do optymalizacji tras i siatki połączeń w Rzeszowie. Zaznaczę, że nasz projekt przygotowaliśmy w oparciu o konsultacje z mieszkańcami i podróżnymi” – wyjaśnia Dominik Bąk, prezes zarządu PSMK.
Reklama
Kolejna propozycja dotyczy zamiany biletu pięciodniowego na siedmiodniowy, którego cenę Stowarzyszenie oszacowało na poziomie kwoty 30,00 zł. Ponadto w związku ze znikomym zainteresowaniem biletem czteroprzejazdowym autorzy listu wnioskują o jego całkowitą likwidację. Reszta biletów, które są używane w obecnej chwili (miesięczne sieciowe, miesięczne trasowane, 24-godzinne czy semestralne dla studentów) miałyby pozostać na obecnym poziomie cenowym.

„Nasz projekt przygotowaliśmy mając na uwadze aspekt finansowy miasta, ale przede wszystkim ta podwyżka nie będzie tak drastyczna dla pasażerów. Poprzez wprowadzenie biletu 20-minutowego staramy się zoptymalizować koszty” – dodaje prezes zarządu PSMK.
W liście uwzględniono również użytkowników Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Proponowane stawki prezentują się następująco: 1 przystanek – 0,60zł; 2 przystanki – 1,20zł; 3 przystanki – 1,80zł; 4 przystanki – 2,40zł; 5 przystanków – 3,00zł;6 przystanków  i więcej – 3,30zł.

"Opinie prezydenta Rzeszowa w sprawie listu otwartego poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodniu" - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwudniowe targi terrarystyczne w hali Podpromie. Pojawią się ekskluzywne okazy z USA

RZESZÓW. Egzotyczne gatunki zwierząt, unikatowe okazy z różnych zakątków świata, kompleksowe wyposażenie terrariów oraz fachowe porady doświadczonych ekspertów — to wszystko czeka na początkujących i zaawansowanych miłośników hodowli zwierząt już w ten...

Rzeszów

Zmiany na rondzie Pobitno. Miasto szuka projektanta

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która wykona projekt przebudowy ronda Pobitno. - Aby usprawnić i upłynnić ruch powstaną tam przede wszystkim dodatkowe, alternatywne pasy ruchu – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Wstępne wizualizacje drogi, która połączy ul. Warszawską z ul. Krakowską

RZESZÓW. Biuro Prasowe Urząd Miasta Rzeszowa opublikowało wstępne wizualizacje łącznika ul. Warszawskiej z ul. Krakowską. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Strabag. Nowa droga ma być gotowa w maju 2029...

Rzeszów

Ujrzeli światło w tunelu… Karpatka przebiła północną ścianę wzgórza Grochowiczna [VIDEO]

RZESZÓW. Dziś miał miejsce historyczny moment przy budowie pierwszego tunelu na Podkarpaciu, który powstaje na S19 Rzeszów Południe – Babica. Maszyna TBM Karpatka przebiła się na północną stronę wzgórza Grochowiczna. Wydarzenie było...

Rzeszów

Kolejne lodowisko w Rzeszowie już działa

RZESZÓW. 9 grudnia 2025 r. rozpoczął się sezon łyżwiarski na lodowisku w centrum kulturalno-handlowym Millenium Hall. Ślizgawka jest czynna codziennie od 10:00 do 21:00. To kolejne miejsce dla miłośników jazdy na lodzie...

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na ul. Pańskiej i Słoneczny Stok w Rzeszowie

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa poinformowała o utrudnieniach w ruchu, jakie spodziewane są na ul. Pańskiej i Słoneczny Stok w związku z prowadzonymi tam pracami drogowymi.

Rzeszów

Zderzenie dwóch aut na ul. Podkarpackiej. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu doprowadziło do wypadku, który miał miejsce na ulicy Podkarpackiej w Rzeszowie. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów obrażeń doznały dwie osoby. Policjanci apelują o ostrożną jazdę i stosowanie się...

Rzeszów

Nowa droga połączy ul. Warszawską z ul. Krakowską. Rusza jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dzisiaj podpisano umowę z firmą Strabag na realizację strategicznej inwestycji drogowej w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Nowa droga połączy ulicę Warszawską z terenami strefy Dworzysko i ulicą Krakowską, tworząc nowy układ...

Reklama