Rzeszów - Wtorek, 20.05.2025
Reklama

Miasto cofa pozwolenie zintegrowane Res-Drobu. Firma nie dostała jeszcze oficjalnego pisma

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz, na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, cofa pozwolenie zintegrowane firmie Res-Drob, która z kolei informuje, że aktualnie żadne oficjalne pismo do nich nie wpłynęło. Sprawa może skończyć się w sądzie.

Temat zakładów przetwórstwa drobiowego Res-Drop wielokrotnie pojawiał się na sesjach Rady Miasta oraz na konferencjach organizowanych przez mieszkańców osiedla 1000-lecia, jak chociażby we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to Stowarzyszenie „Nasz Zdrowy i Czysty Rzeszów” domagało się, aby miasto cofnęło pozwolenie zintegrowane dla firmy.

Dodatkowo w ubiegłym roku, podczas jednej z sesji Rady Miasta(link), na której pojawili się mieszkańcy osiedla, wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutkowski informował o obietnicach składanych przez prezesa Res-Drobu: „Prezes Res-Drobu [przyp.red.] zapewniał, że zakład zostanie wyprowadzony z Rzeszowa do 2020 roku”.

Głównymi źródłami problemów dla mieszkańców były: nadmierny hałas, zapach roznoszący się po całym osiedlu oraz prowadzenie uboju po godzinie 22.00. Dzisiaj już wiemy, że Ratusz, powołując się na pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, zdecydował się na cofnięcie pozwolenia zintegrowanego, co w praktyce wiąże się z zakazem produkcji.
Reklama
Decyzja WIOŚ była powodowana tym, iż na terenie zakładu przekraczane są wyznaczone normy hałasu oraz prowadzony jest ubój po godz. 22.00.

„Cofnęliśmy im pozwolenie zintegrowane. Podstawą było pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który polecił podjąć działania” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

O całą sytuacje zapytaliśmy w zakładach Res-Drob, jednak aktualnie do firmy nie wpłynęło żadne oficjalne pismo: „oficjalne pismo do nas nie dotarło, dopiero po jego wpłynięciu, zarząd zapozna się z decyzją i podejmie działanie” – informuje Damian Pawłowski, rzecznik prasowy Res-Drobu. Warto dodać, że jeżeli firma chciałaby podważyć wydaną decyzję, to sprawa zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięta na drodze sądowej.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Student Politechniki Rzeszowskiej nagrodzony za projekt dwumiejscowego samolotu turystycznego

RZESZÓW. Grzegorz Sajdak, student kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zajął trzecie miejsce w 19. edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS, w kategorii Professional Level.

Rzeszów

Budowa nowego basenu przy ul. Matuszczaka ruszy w listopadzie?

RZESZÓW. Trwa rozbiórka dotychczasowego obiektu przy ul. Matuszczaka. Budowa nowego basenu ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Rzeszów

Mieszkańcy zdecydowali. Te projekty będą realizowane w ramach RBO 2021

RZESZÓW. Zakończyło się głosowanie na zadania w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. Dziś poznaliśmy zwycięskie projekty.

Rzeszów

Policyjna eskorta pacjentki z Łańcuta do Rzeszowa

ŁAŃCUT/RZESZÓW. Dzięki policyjnej eskorcie starsza kobieta z podejrzeniem udaru mózgu dotarła na czas do szpitala.

Rzeszów

Koronawirus. Od soboty kolejne obostrzenia, m.in. zamknięte instytucje kultury i częściowo galerie handlowe

„Chcemy zmniejszyć mobilność społeczną” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji.

Rzeszów

Bieg Niepodległości odbędzie się wirtualnie

RZESZÓW. 11 listopada br. nie będzie biegaczy i nie będzie kibiców na ulicach Rzeszowa. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, organizatorzy 8. PKO Biegu Niepodległości „z bólem serca” postanowili zmienić formułę imprezy. 

Rzeszów

Nowe ogniska koronawirusa w powiecie rzeszowskim

Sanepid udostępnił najnowszy raport dotyczący ognisk koronawirusa w województwie podkarpackim. W powiecie rzeszowskim pojawiły się dwa nowe ogniska. Na Podkarpaciu jest ich łącznie dziewięć.

Rzeszów

Nowy punkt drive-thru w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie otwiera się piąty punkt pobrań wymazów w kierunku COVID-19. Na Podkarpaciu łącznie działa już 30 takich miejsc.

Reklama