Rzeszów - Wtorek, 24.03.2026
Reklama

Miasto dołoży pieniądze na remont jachtu „Rzeszowiak”

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Jacht „Rzeszowiak”, który od ponad 25 lat promuje Rzeszów w portach na całym świecie, wymaga kompleksowego remontu. W piątek zainaugurowana została zbiórka pieniędzy na ten cel. Do akcji włączyło się miasto, które wesprze naprawę kwotą 50 tys. zł.

- Zdecydowałem o tym, by miasto wsparło kwotą 50 tysięcy złotych remont „Rzeszowiaka”, aby mógł bezpiecznie wypływać w kolejne rejsy i nadal promować nasze miasto w portach Europy i świata – powiedział podczas inauguracji zbiórki Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W piątkowej konferencji w rzeszowskim ratuszu uczestniczyli również przedstawiciele rzeszowskiego środowiska żeglarskiego, którzy byli inicjatorami budowy „Rzeszowiaka” i od ponad 25 lat dbają o niego. Zbigniew Sokół, Honorowy Prezes Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego, przypomniał przy okazji historię powstania jachtu.

– W latach 70. i później wielu żeglarzy z Rzeszowszczyzny pływało po morzach. Ale w tych czasach bardzo trudno było dostać się na jacht. W Polsce było ich niewiele. Środowisko skupione wokół naszego związku zastanawiało się, w jaki sposób ułatwić dostanie się żeglarzom na rejsy morskie. Udział w nich był podstawą do uzyskania kolejnych stopni żeglarskich. I w 1986 roku zapadła decyzja by zawiązać społeczny komitet budowy jachtu morskiego – wspominał Zbigniew Sokół. Zakupiony został projekt przyszłego jachtu i w 1988 r. budowa rozpoczęła się. W to przedsięwzięcie angażowały się m.in. rzeszowskie zakłady pracy, które np. kupowały materiały. Wodowanie jachtu nastąpiło w roku 2000. Jego ojcem chrzestnym został kapitan Henryk Jaskuła z Przemyśla. – Dzięki zaangażowaniu kolegów z RPZŻ, którzy remontują, dbają o „Rzeszowiaka”, jacht pływa do dziś – dodał Sokół.

- „Rzeszowiak” jest jachtem społecznym. To chyba ostatni tego typu przypadek w kraju. Nie ma prywatnego armatora. Inne tego typu jachty albo przeszły w prywatne ręce albo zostały przerobione na inne rzeczy. Jest utrzymywany dzięki pracy i zaangażowaniu członków naszego związku, wsparciu miasta Rzeszowa. „Rzeszowiak” nie pływa tylko po Bałtyku, po polskich portach. Organizujemy wyprawy naprawdę dalekie – Arktyka, Grenlandia, Spitsbergen i w wiele innych miejsc. Ten jacht jest prawdziwą wizytówką Rzeszowa w świecie, jest rozpoznawalny – mówił z kolei Bogdan Bednarz, wiceprezes zarządu RPZŻ.

Reklama

- Jestem osobą, która m.in. dzięki „Rzeszowiakowi” osiągnąłem szczyt w karierze żeglarskiej – stopień kapitana jachtowego. Jest to cudowny jacht o który trzeba zadbać. Pamiętajmy - ma on 25 lat pływania, często nie po wodach łagodnych, w sztormach, w ciężkich warunkach. I nadszedł teraz czas na kompleksowy remont. I dziś rozpoczynamy dużą kampanię, która ma na celu zdobycie środków na ten remont – mówił Adam Sapeta, członek zarządu RPZŻ.

Remont „Rzeszowiaka” ma rozpocząć się po zakończeniu tegorocznego sezonu.

Podczas piątkowego spotkaniu przekazany miastu został model „Rzeszowiaka” wykonany przez Janusza Świętoniowskiego, Wiktorię Duś; Karola Deręgowskiego i Mariana Dusia. Model od przyszłego tygodnia będzie eksponowany w ratuszu.

Szczegóły dotyczące zbiórki na remont „Rzeszowiaka” będą dostępne na stronie internetowej Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci eskortowali samochód z rodzącą kobietą

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki pilotowali do szpitala samochód z kobietą w zaawansowanej ciąży. Dzięki pomocy funkcjonariuszy, ciężarna na czas trafiła pod opiekę lekarzy.

Rzeszów

Inwestycja drogowa na os. Pogwizdów Nowy

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która opracuje dokumentację projektową na budowę ul. Chmajówka na osiedlu Pogwizdów Nowy. 

Rzeszów

Kiermasz "Niezła Sztuka" w Plazie

RZESZÓW. Winyle, płyty CD, książki, rękodzieło – to wszystko czekać będzie na odwiedzających kiermasz „Niezła Sztuka”, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 4 marca 2023 r. w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów.

Rzeszów

Rzeszowski Dzień Kobiet. Autobus pełen niespodzianek i inne atrakcje

RZESZÓW. Estrada Rzeszowa oraz rzeszowskie instytucje kultury przygotowały z okazji Dnia Kobiet kilka niespodzianek.

Rzeszów

Strefa płatnego parkowania w szpitalu "na górce"

RZESZÓW. Płatne parkowanie zacznie obowiązywać od 1 marca 2023 r. 

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ukraińskie dzieci połączą się ze swoimi szkołami.

Rzeszów

Koniec utrudnień na ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy odtworzeniu nawierzchni ul. 9 Dywizji Piechoty. Ruch pojazdów odbywa się tam już bez utrudnień.

Rzeszów

Z Rzeszowa do Rzymu samolotem

RZESZÓW/JASIONKA. Od 10 czerwca 2023 roku, z podrzeszowskiego lotniska będzie można polecieć do stolicy Włoch. Połączenie będzie realizował Wizz Air.

Reklama