Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

Dodano: 07.06.2019 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia budują mobilne laboratorium naukowe dla dzieci, w którym będą prezentowane zjawiska z zakresu fizyki. Laboratorium będzie zlokalizowane w byłym autobusie miejskiej komunikacji. Autobus w barwach uczelni i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy jeździł wczoraj i będzie jeździł dzisiaj (7 czerwca) po ulicach Rzeszowa.

Projekt powstania mobilnego laboratorium w byłym autobusie miejskiej komunikacji w Rzeszowie jest realizowany wspólnie z Kołem Naukowym PRz Racing Team według koncepcji Pawła Pasterza z firmy Polimedia, która wspólnie z Politechniką Rzeszowską organizuje 10. Dzień Odkrywców.

„Nasza idea jest taka, żeby w ex-autobusie miejskim zainstalować, klasyczne urządzenia mechaniczne typu: wahadła, równie, dźwignie, wózki i inne, wykorzystywane do eksperymentów fizycznych, prowadzonych zazwyczaj podczas zajęć i wykładów z fizyki. Przy pomocy naszego wahadłowca już wkrótce zabierzemy młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych do doświadczania fizyki w ruchu, w eksperymentalne podróże jakiej do tej pory nie jeszcze zaproponowano” – mówi Paweł Pasterz.
Reklama
Laboratorium jest w trakcie budowy. Sam autobus w barwach Politechniki Rzeszowskiej i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy będzie zaprezentowany w trakcie tej imprezy 8 czerwca. W autobusie znajdzie się mobilne laboratorium, w którym będzie można przedstawiać zjawiska fizyczne, które występują w ruchu. Autobus będzie także wykorzystywany do promocji różnych wydarzeń na Politechnice Rzeszowskiej.

„Będzie to laboratorium, w którym będzie można prezentować zjawiska, których nie można pokazać w laboratorium stacjonarnym. Chcemy także wykorzystać to laboratorium do promocji Politechniki Dziecięcej, różnych inicjatyw, które w murach Politechniki Rzeszowskiej są realizowane dla dzieci i młodzieży” – mówi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży. Autobus będzie też jeździł głównymi ulicami Rzeszowa i informował mieszkańców o wydarzeniach na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu ZTM w Rzeszowie i MPK Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Rzeszów

Za żłobek w nowym roku zapłacimy więcej

RZESZÓW. Podwyżki nie ominą rodziców najmłodszych dzieci w naszym mieście. Od lutego przyszłego roku stawki za pobyt dzieci w rzeszowskich żłobkach pójdą w górę.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia na ul. Wierzbowej. Będą układać nową nawierzchnię

RZESZÓW. Przez cały czwartek, na ul. Wierzbowej w Rzeszowie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Drogowcy będą układać nową nawierzchnię asfaltową.

Rzeszów

Nowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. W przychodni Nasz Gabinet przy ul. Rejtana 20, otwarto kolejny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Zlokalizowany jest on na IV piętrze placówki.

Reklama