Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Dodano: 07.07.2023 r.

RZESZÓW. W dniach 15 – 17 lipca 2023 roku Rzeszów ponownie odwiedzą naczepy z nowoczesnym widowiskiem edukacyjnym pn. „Iskry Niepodległej”. 

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Naczepy z mobilnym spektaklem będą stacjonować w Miasteczku Akademickim Politechniki (Amfiteatr) w dniach 15 – 17 lipca br.

„Bardzo się cieszę, że dzięki owocnej współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, udało się nam zorganizować przyjazd Iskier Niepodległej właśnie w czasie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To niezwykła okazja aby misja, którą realizuje Niepodległa dotarła do tak dużej grupy naszych rodaków z różnych zakątków Świata. Są Polonią, czują się Polakami choć często to ich przodkowie wyjechali za granicę, kultywują naszą rodzimą kulturę i historię. Wierzę, że Iskry Niepodległej będą dla nich niezwykłym przeżyciem.” - Wojciech Kieryjczyk – dyrektor Biura Niepodległa.
Reklama
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać ich historie. 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej. 

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Iskry Niepodległej"  finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem jest Orlen.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ponad 2 tys. motocyklistów przywitało wiosnę w Rzeszowie

RZESZÓW. Ponad 2 tysiące motocyklistów zjechało do Rzeszowa na VIII Motocyklowe Topienie Marzanny.

Rzeszów

Warsztaty z obsługi tabletów dla osób po 50-tce

RZESZÓW. Na dwudniowych warsztatach uczestnicy poznają użyteczność urządzenia z zainstalowanym Androidem 6.0 w życiu codziennym...

Rzeszów

Game Over Cycles otwiera sezon motocyklowy. W sobotę Motobazar i dni otwarte salonów

RZESZÓW. Zorganizowany po raz pierwszy Motobazar GOC to impreza otwarta i darmowa zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

Rzeszów

Pijany 17-latek, bez prawa jazdy, pędził 127 km/h przez ul. Witosa. Wiózł pijanego ojca

RZESZÓW. Wcześniej, na stacji benzynowej w Stobiernej zatankował paliwo i uciekł.

Rzeszów

Rozbudowa S19 Sokołów Młp. Północ - Jasionka. Wybrano wykonawcę dokumentacji

RZESZÓW. Blisko 3 mln zł będzie kosztować opracowanie dokumentacji na rozbudowę drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Młp. Północ – węzeł Jasionka. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mosty Katowice.

Rzeszów

16 kwietnia zamkną ulicę Herbową

RZESZÓW. We wtorek, 16 kwietnia 2019 r. od godz. 8:00 do godz. 20:00 nieczynna będzie ulica Herbowa. Zamknięcie nastąpi w rejonie skrzyżowania ww. ulicy z ul. Tarnopolską.

Reklama