Rzeszów - Środa, 14.05.2025
Reklama

MPWiK nie wyklucza budowy elektrowni wiatrowej i wodnej

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, podczas jednej z konferencji, mówili o planach na przyszłość. Rozważają budowę elektrowni wodnej i wiatrowej.

22 listopada w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie odbyła się konferencja „Ekomobilność i alternatywne formy transportu”, na której została przekazana m.in. informacja o wprowadzeniu do miasta innowacji wypożyczalni samochodów elektrycznym. Poza tym, w trakcie drugiego panelu, odbyła się prezentacja pt. „Rzeszów Miastem Innowacji i producentem czystej energii”, gdzie o energii wytwarzanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mówił Robert Nędza, prezes zarządu.

Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że w 2018 roku na oczyszczalni ścieków wyprodukowano 2 408,5 mln m3 biogazu, 17 tys. GJ energii cieplnej, 4 931,5 MWh energii elektrycznej z biogazu oraz 857,5 MWk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki oczyszczalni ścieków, wytworzona w niej energia zielona pokrywa w 76% jej zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki której udało się zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 3,43 mln zł.

Na terenie oczyszczalni ścieków od 2016  roku znajduje się także farma fotowoltaiczna, składająca się z 3220 paneli: „Roczna produkcja energii na farmie to prawie jedna GWh” – wyjaśniał obecny na konferencji Wojciech Drozdowski z MPWiK. Nie będzie to jedyna farma fotowoltaiczna, kolejna powstaje na terenie Zakładów Uzdatniania Wody: „Będzie ona większa od tej na oczyszczalni ścieków. Zakłada montaż 4 tys. paneli” – dodawał Wojciech Drozdowski.
Reklama
Do energetycznej niezależności jeszcze daleka droga co m.in. podkreślał Robert Nędza: „Daleko jeszcze do tego żebyśmy zabezpieczyli 100% zapotrzebowania na energię. Do tego celu będziemy dążyć”. Dodajmy, że aktualnie MPWiK wytwarza 6 GWh energii zaś zużywa 17 GWh, różnica 11 GWh zostaje zakupiona. Dodajmy, że średnia cena za kWh wynosi 32 gr.

Nie mniej jednak pomysłu na zmniejszenie środków wydawanych na kupowanie energii nie brakuje, a jednym z nich jest budowa elektrowni wodnej oraz rozważania nt. budowy elektrowni wiatrowej: „Planujemy wdrożenie projektu budowy elektrowni wodnej na odpływie oczyszczonych ścieków do Wisłoka i rozważamy możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej".

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia rozpoczęła budowę kotłowni gazowej

RZESZÓW. W przyszłym roku rzeszowska elektrociepłownia zyska nowoczesną kotłownię gazową. Dzięki tej inwestycji, możliwa będzie całkowita rezygnacja z wykorzystania węgla jako paliwa.

Rzeszów

Plaza organizuje zbiórkę dla kobiet z Ukrainy

RZESZÓW. 8 marca 2022 r. z okazji Dnia Kobiet CH Plaza przeprowadzi zbiórkę dla kobiet z Ukrainy pod hasłem „Kobietom w potrzebie”. Zbierane będą środki higieniczne, kosmetyki, bielizna i wygodna odzież.

Rzeszów

W Full Markecie powstał punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. W budynku Full Marketu przy ul. Rejtana 53 przygotowano ppnad 500 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

WSIiZ uruchamia świetlicę dla dzieci i ich opiekunów z Ukrainy

RZESZÓW. Uczelnia chce zapewnić uchodźcom trochę spokoju i odpoczynku.

Rzeszów

Kolejny krok w kierunku budowy aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie studium wykonalności dla budowy parku wodnego w Rzeszowie. Będzie ono zawierało m.in. analizy dotyczące kosztów, technologii budowy oraz funkcji aquaparku.

Rzeszów

Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto poszukuje wolontariuszy do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Aby się zgłosić, wystarczy uzupełnić formularz online.

Rzeszów

Władze Rzeszowa prowadzą rozmowy dyplomatyczne w sprawie Ukrainy

​RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek prowadzi rozmowy z dyplomatami z całego świata, którzy przyjeżdżają do Rzeszowa, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców i wspierać Ukrainę w walce z agresją rosyjską.

Rzeszów

Zbiórka darów dla Ukrainy. Aktualna lista potrzeb [3.03.2022]

RZESZÓW. Leki, materiały opatrunkowe oraz żywność – to aktualnie najbardziej potrzebne dary dla Ukraińców, zbierane w punktach RDK na terenie Rzeszowa.

Reklama