Rzeszów - Wtorek, 12.08.2025
Reklama

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

Dodano: /

fot. MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Nowy Citroen e-Berlingo Van napędzany jest sinikiem elektrycznym o mocy 136 koni mechanicznych i jest w stanie pokonać 273 kilometry na jednym ładowaniu.

– Ten samochód to idealne rozwiązanie dla pracowników Działu Sprzedaży i Gospodarki Wodomierzowej, idealne do pracy przy odczytywaniu stanów wodomierzy na terenie Rzeszowa oraz dla monterów wodomierzy – mówi Paweł Śmigiel mistrz z Działu Transportu rzeszowskiego MPWiK. Jak podkreśla, spółka zamierza rozbudowywać flotę samochodów elektrycznych, w związku z czym w planie jest wybudowanie stacji ładowania pojazdów. - To przyszłość i kierunek rozwoju, którego nie da się uniknąć – tłumaczy Paweł Śmigiel. – Proszę sobie wyobrazić, jak pracują odczytywacze. Jeżdżą po mieście samochodami spalinowymi pokonując dziennie dziesiątki kilometrów. Samochód spalinowy przemierza osiedla praktyczne na pierwszym czy drugim biegu. To powoduje znaczny wzrost zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Samochód elektryczny to idealne rozwiązanie w przypadku takiej pracy. Dodatkowo pojazd odczytywacza nie przewozi dużych ładunków i dlatego wydajność baterii jest duża – wyjaśnia Paweł Śmigiel.

Reklama

– Flota samochodów elektrycznych – m. in. obok farm fotowoltaicznych, produkcji energii z biogazu w procesie kogeneracji, produkcji nawozu z osadów ściekowych czy tworzeniu łąk kwietnych i prowadzeniu pasieki – znacząco wzbogaci nasz wkład w ochronę środowiska w skali miasta i regionu. Będziemy nadal nieustannie i konsekwentnie zmierzać ku niezależności energetycznej i zero emisyjności – mówi Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Sp. z o.o. w Rzeszowie.

Rzeszowski MPWiK planuje rozbudowę floty samochodów elektrycznych. Spółka zamierza pozyskać zewnętrzne dofinansowanie na zakup pojazdów. – Już ubiegamy się o dofinansowanie zakupu pierwszego pojazdu elektrycznego. Liczymy na wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Mój elektryk”. Istnieje możliwość uzyskania dofinasowania w wysokości 20 procent wartości samochodu. O dofinansowanie będziemy wnioskować także przy kolejnych zakupach samochodów elektrycznych – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w MPWiK.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę uruchomią syreny alarmowe

RZESZÓW. Syreny zabrzmią 19 stycznia o godzinie 12.00.

Rzeszów

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną

RZESZÓW. O poszukiwaniach 25-latka informowaliśmy w środę. 

Rzeszów

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem

RZESZÓW. „Dyrektor MPGK podpisał umowę nie konsultując się z prezydentem” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Zmiany na WSPiA. Pojawili się m.in. nowi prodziekani

RZESZÓW. Na uczelni pojawią się nowi Dziekani-Dyrektorzy Kolegiów Dydaktycznych ich zastępcy oraz pełnomocnicy Rektora.

Rzeszów

4 tys. zł za mecz tenisa z prezydentem Rzeszowa w ramach 27. Finału WOŚP. Trwają jeszcze trzy aukcje

RZESZÓW. Na ulicach stolicy innowacji podczas Finału działało ok. 300 wolontariuszy.

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie msza w intencji Pawła Adamowicza

RZESZÓW. Mszę w intencji śp. Pawła Adamowicza odbędzie się 19 stycznia br. w Katedrze Rzeszowskiej.

Rzeszów

Trwają poszukiwania 25-latka z Rzeszowa. Od 26 listopada nie ma z nim kontaktu

RZESZÓW. Zaginiony w dniu 26 listopada 2018 r. około godz. 12 wyszedł z mieszkania, nie informując domowników dokąd się udaje.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” za 16 mln euro. Powstanie do 2022 roku [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ma być energooszczędny i dostosowany do architektury budynku G2A Areny.

Reklama