Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Na dofinansowanie z programu "Maluch+" mogą liczyć również placówki niepubliczne

Dodano:

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. O wprowadzeniu dodatkowych możliwości dofinansowania, realizowanych z  programu "Maluch +", mówiła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wspólnie z z-cą dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie Jolantą Tomczyk-Filą.

Od początku funkcjonowania programu „Maluch +” w województwie podkarpackim powstało 3750 miejsc opieki a dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało 12 106 miejsc. Na realizacje programu w 2020 roku w Polsce przeznaczono kwotę 400 mln zł. O dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się  podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program „Maluch+” w 2020 r. składa się z 3 modułów, w ramach których dofinansowywane będą działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. Podmioty, które otrzymają dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki dla dzieci do lat 3 z edycji 2020 (moduł 1 i 3), są zobowiązane do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez okres 5 lat, tj. do 31 grudnia 2025 r.

Termin składania ofert upłynął 13 listopada 2019 r. W województwie podkarpackim na tworzenie nowych miejsc opieki w gminach (gdzie do tej pory nie było takich instytucji) wpłynęło 6 ofert dotyczących powstania 195 miejsc. Samorządy dysponujące wcześniej żłobkami i klubami dziecięcymi, w tym również powstałymi w ramach wcześniejszych edycji programu, przedłożyły 12 wniosków na utworzenie kolejnych 447 miejsc, a dodatkowo w module 2 programu 46 jednostek gminnych zawnioskowało o dopłatę do istniejących 2 190 miejsc opieki. Podmioty niepubliczne z kolei przedłożyły 17 wniosków, na utworzenie nowych 450 miejsc.
Reklama
06.12.2019 r. ogłoszono wprowadzenie modułu 4, adresowanego do podmiotów niepublicznych. O dofinansowywanie w ramach tego modułu, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

W ramach modułu 4 dofinansowywane będzie zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki w niepublicznych żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Beneficjenci – prowadzący wskazane instytucje, otrzymają dofinansowanie na każde obsadzone miejsce, przy czym warunkiem przekazania środków jest obniżenie o adekwatną wielkość opłat rodziców.

Jest to o tyle istotne, że placówki publiczne i niepubliczne dzieli stosunkowo duża dysproporcja w opłatach czesnego, a dotacja z programu „Maluch+” może wpłynąć na zmniejszenie tej różnicy i ułatwić rodzicom dzieci, dla których zabrakło miejsc w placówkach gminnych, zorganizowanie opieki nad dzieckiem i powrót na rynek pracy. Termin składania ofert do modułu 4 wyznaczono do 10 stycznia 2020 r.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów w ratuszu. Było o bezwzględnym wsparciu i motywacji

RZESZÓW. Nowy trener i prezes lekiem na słabą postawę zawodników Asseco Resovii Rzeszów?

Rzeszów

Udało się zatrzymać jednego z uczestników bójki przy Millenium Hall

RZESZÓW. W zdarzeniu uczestniczyło około 40 – 50 pseudokibiców.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstaje Centrum Symulacji Medycznej

RZESZÓW. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej UR odbędzie się 20 lutego 2020 r., o godz. 10:00 w siedzibie Centrum, mieszczącym się przy ul. Warszawska 26a.

Rzeszów

Z zaparkowanej ciężarówki "zlali" 100 litrów paliwa. Zarzuty m.in. dla 17-latka

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże paliwa.

Rzeszów

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

RZESZÓW. Zgodnie z opublikowanym raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Rzeszów

Nowa metoda podpisywania dokumentów w ZUS-ie

RZESZÓW, PODKARPACIE. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Rzeszów

Bójka pseudokibiców przy Millenium Hall

RZESZÓW. Policji nie udało się nikogo zatrzymać.

Rzeszów

Zarząd województwa odpowiada władzom miasta ws. parkingu przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Sprawa najpewniej znajdzie swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Reklama