Rzeszów - Piątek, 05.09.2025
Reklama

Na lotnisku w Jasionce stanie urządzenie do wykrywania koronawirusa

Dodano: 13.05.2021 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jako pierwsze lotnisko regionalne przetestuje innowacyjną technologię wykrywania zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

12 maja 2021 r. podpisano list intencyjny pomiędzy firmą ML System, a lotniskiem w Jasionce dotyczący zainstalowania nowoczesnego urządzenia wykrywającego koronawirusa w wydychanym powietrzu. Urządzenie o nazwie Covid Detector  zostanie udostępnione pasażerom, niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych dokumentów dopuszczających do użytkowania.

Zaprojektowany i wyprodukowany przez ML System S.A. Covid Detector wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową, umożliwiającą określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie w czasie rzeczywistym oceny próbki pobranej z powietrza wydychanego przez badaną osobę. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia w ciągu kilku sekund.

- To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Zależy nam, aby stale podnosić jakość doświadczenia pasażera na naszym lotnisku. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego - powiedział Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Reklama
- Szybka diagnostyka w miejscach publicznych będzie miała kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System S.A..- Cyfrowa postać materiału genetycznego pobranego od tysięcy ludzi da niespotykane wcześniej możliwości badawczo-analityczne do wykrywania wielu chorób, nie tylko koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki tworzeniu sieci zależności z wykorzystaniem m.in. zjawisk fizyki kwantowej i uczenia maszynowego - dodaje Dawid Cycoń.

Covid Detrector zlokalizowany będzie w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranna kolizja 5 aut w Rzeszowie

RZESZÓW. Pięć samochodów zderzyło się dziś rano na al. Armii Krajowej. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Sprawczyni kolizji, 46-letnia mieszkanka Rzeszowa, została ukarana mandatem oraz punktami karnymi.

Rzeszów

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Rzeszów

Nowy rekord lotniska w Jasionce. W czerwcu obsłużyło ponad 100 tys. pasażerów

RZESZÓW. Największy udział w rekordowym wyniku mają pasażerowie wakacyjnych lotów czarterowych, m.in. do Turcji, Grecji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii czy Egiptu.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pięć nowych przejazdów rowerowych

RZESZÓW. W pierwszej kolejności wykonane zostaną przejazdy na skrzyżowaniach al. Batalionów Chłopskich z ul. Langiewicza oraz al. Powstańców Warszawy z ul. Hetmańską.

Rzeszów

Wystartował Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2024. 9 mln zł na inicjatywy mieszkańców

RZESZÓW. Zgłaszanie propozycji zadań rozpoczęło się 4 lipca i potrwa do 21 lipca.

Rzeszów

Objazdy autobusów MPK linii nr 3 i 22

RZESZÓW. Od najbliższego wtorku autobusy komunikacji miejskiej kursujące do Mrowli pojadą objazdami.

Rzeszów

Ponad 370 podcastów w trzeciej edycji konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki

RZESZÓW. Najlepsze podcasty wyłoni ponad 30 osobowe Jury, które 30 września ogłosi nominacje w 6 kategoriach.  Rozstrzygnięcie Konkursu zaplanowano 25 listopada w Rzeszowie.

Rzeszów

5-latek pogryziony przez psa. Do szpitala eskortowali go policjanci

RZESZÓW. Policjanci eskortowali samochód, w którym rodzice wieźli do szpitala 5-letniego syna pogryzionego przez psa. Pilotaż przebiegł sprawnie i 5-latek został oddany w ręce lekarzy.

Reklama