Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

Na os. Pobitno trwa budowa nowoczesnego zbiornika na wodę pitną

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. MPWiK buduje nowoczesny zbiornik wody pitnej przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2022 r.

– Zabezpieczenie mieszkańców w wodę pitną to absolutnie strategiczne zadanie miasta. Dzięki tym nowym zbiornikom będziemy mogli mieć pewność, że w razie jakichkolwiek większych awarii mieszkańcy będą zaopatrzeni w wodę – mówił obecny na placu budowy prezydent Konrad Fijołek.

Zbiornik, którego budowa zakończy się w sierpniu przyszłego roku, będzie miał pojemność 15 tys. m³. Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem pochodzącym ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. – W sumie ze źródeł odnawialnych zapewniamy 44 procenty energii potrzebnej do funkcjonowania naszych zakładów – podkreślał prezes MPWiK Marek Ustrobiński.

Oddanie tego zbiornika pozwoli w razie awarii na zabezpieczenie miejskiego zapotrzebowania na wodę na około dwie doby. Koszt inwestycji to prawie 24 mln zł.
Reklama
– Nowy zbiornik ma okrągły kształt, jest zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,6 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. m³. Po oddaniu do użytku najnowszego z nich, pojemność miejskich magazynów wody wzrośnie do 53,5 tys. m³. Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m³. na dobę.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza druga transza dystrybucji węgla w Rzeszowie. Trzeba złożyć wniosek

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa przyjmuje wnioski do końca stycznia.

Rzeszów

Ciało 25-latka w rejonie zapory. Popełnił samobójstwo?

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje śledztwo w sprawie śmierci 25-letniego mieszkańca Rzeszowa. Jego zwłoki znalazł przypadkowy przechodzień. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna popełnił samobójstwo.

Rzeszów

Jak segregować odpady w Rzeszowie? Mieszkańcom pomoże specjalny słownik

RZESZÓW. W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci.

Rzeszów

Wypadek w Boguchwale. Samochód potrącił matkę z dwójką dzieci

BOGUCHWAŁA. Dziś rano na oznakowanym przejściu dla pieszych w Boguchwale, kierujący toyotą potrącił matkę z dwójką dzieci. Piesi z obrażeniami trafili do szpitala. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

Znamy gwiazdy i program 31. Finału WOŚP w Rzeszowie

RZESZÓW. „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” – pod takim hasłem już 29 stycznia w Rzeszowie odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Estrada Rzeszowska przygotowała...

Rzeszów

Wypadek na DK19 w Lutoryżu. Dwie osoby ranne

LUTORYŻ. Przez kilka godzin, w miejscu zdarzenia ruch odbywał się wahadłowo.

Rzeszów

Obok ratusza ma powstać nowe miejsce spotkań dla mieszkańców

RZESZÓW. Miasto planuje budowę nowego budynku przy ul. Słowackiego. Ma być to miejsce zarówno na spotkania jak i na wystawy czy kameralne koncerty.

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej hali sportowej przy I LO w Rzeszowie?

RZESZÓW.  Jak informuje ratusz „prace postępują zgodnie z harmonogramem”. Obecnie wykonywane są podziemia nowego budynku.

Reklama