Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Na os. Pobitno trwa budowa nowoczesnego zbiornika na wodę pitną

Dodano: 29.11.2021 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. MPWiK buduje nowoczesny zbiornik wody pitnej przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2022 r.

– Zabezpieczenie mieszkańców w wodę pitną to absolutnie strategiczne zadanie miasta. Dzięki tym nowym zbiornikom będziemy mogli mieć pewność, że w razie jakichkolwiek większych awarii mieszkańcy będą zaopatrzeni w wodę – mówił obecny na placu budowy prezydent Konrad Fijołek.

Zbiornik, którego budowa zakończy się w sierpniu przyszłego roku, będzie miał pojemność 15 tys. m³. Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem pochodzącym ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. – W sumie ze źródeł odnawialnych zapewniamy 44 procenty energii potrzebnej do funkcjonowania naszych zakładów – podkreślał prezes MPWiK Marek Ustrobiński.

Oddanie tego zbiornika pozwoli w razie awarii na zabezpieczenie miejskiego zapotrzebowania na wodę na około dwie doby. Koszt inwestycji to prawie 24 mln zł.
Reklama
– Nowy zbiornik ma okrągły kształt, jest zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,6 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. m³. Po oddaniu do użytku najnowszego z nich, pojemność miejskich magazynów wody wzrośnie do 53,5 tys. m³. Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m³. na dobę.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Rzeszów

Jak rozbłyśnie Rzeszów na święta? W tym roku zobaczymy, m.in. św. Mikołaja na motorze i autobus z rogami

RZESZÓW. Zobaczymy masę nowych dekoracji, które zostaną zamontowane do końca listopada.

Rzeszów

Za nami pierwszy dzień InternetBeta Conference

RZESZÓW. W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ rozpoczął się InternetBeta Conference.

Rzeszów

Chciał oszukać mieszkankę Rzeszowa metodą „na funkcjonariusza”. 21-latek z Łodzi nie miał jednak szczęścia

RZESZÓW. W czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie objął 21-latka, 3-miesięcznym aresztem tymczasowym.

Rzeszów

Kto zajmie się obsługą kont bankowych miasta Rzeszowa?

RZESZÓW. „Przetarg jest skierowany głównie do banków" - wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Remont nowego budynku dla Rady Powiatu Rzeszowskiego zakończony

RZESZÓW. Dopiero w październiku cały urząd ma się już znaleźć w nowym obiekcie przy ul. Bernardyńskiej.

Rzeszów

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Reklama