Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Na ulice Rzeszowa wyjadą nowe, elektryczne Solarisy

Dodano: 03.11.2023 r.

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W grudniu na ulice Rzeszowa wyjadą nowe autobusy zasilane energią elektryczną. Tym razem to 9-metrowe Solarisy, które będą wykorzystywane głównie do obsługi mniej popularnych linii. 

W bazie rzeszowskiego MPK jest już dwa z sześciu zamówionych przez miasto krótkich Solarisów. Jeszcze w tym miesiącu przyjadą kolejne.

- Do eksploatacji pojazdy wejdą w grudniu. Będą obsługiwały mniej uczęszczane linie, a także te trasy, gdzie dłuższymi autobusami trudniej manewrować – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Pierwotnie w ramach tego zadania kupione miały zostać autobusy zasilane gazem CNG. Jednak w związku z rosnącymi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zapadła decyzja o zmianie i zakupie autobusów elektrycznych, których eksploatacja jest obecnie nieco tańsza.

Nowe Solarisy to pojazdy niskopodłogowe, z których każdy może zabrać na pokład 50 osób, z czego 20 na miejscach siedzących. Autobusy będą są wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów i biletomaty. Wraz z nimi miasto kupiło sześć ładowarek stacjonarnych. Koszt całego zakupu to 20,6 mln zł.
Reklama
To jednak nie koniec dostaw nowego taboru. W listopadzie MPK spodziewa się dostawy dziesięciu 12-metrowych Autosanów zasilanych gazem ziemnym. Do eksploatacji włączono właśnie także dwa przegubowe Solarisy na gaz. Identyczne pojazdy, ale na energię elektryczną na ulice wyjadą w listopadzie. Po zakończeniu wszystkich dostaw nowych autobusów tabor, którym dysponuje MPK Rzeszów, będzie liczył 230 pojazdów. Najnowsze zakupy zostały dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie Wody Polskie grają z WOŚP. Można wylicytować zwiedzanie zapory na Wisłoku

RZESZÓW. Rzeszowskie Wody Polskie to kolejna z wielu instytucji, które włączyły się w tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród aukcji wspierających cel 32. Finału znalazła się m.in. możliwość zwiedzenia rzeszowskiej zapory na...

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Rzeszów

Więcej pieniędzy w budżecie Rzeszowa na sport dzieci i młodzieży

RZESZÓW. O milion zł, na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, zwiększono w budżecie miasta kwotę pieniędzy na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

KMP w Rzeszowie: "Tegoroczny finał WOŚP przebiegł spokojnie"

RZESZÓW. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Rzeszowscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz o porządek publiczny. Tegoroczny finał WOŚP w Rzeszowie przebiegł spokojnie. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów...

Rzeszów

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski Rynek zapełnił się dziś tysiącami czerwonych serduszek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

WOŚP 2024. Ponad 200 wolontariuszy wyjdzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Ponad dwustu wolontariuszy z trzech rzeszowskich sztabów będzie kwestować na ulicach Rzeszowa (i nie tylko) już w najbliższą niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Zaatakował przechodnia w centrum Rzeszowa i złamał mu nogę. Został zatrzymany i usłyszał zarzut

RZESZÓW. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który zaatakował przypadkowego przechodnia w centrum Rzeszowa. Pokrzywdzony, na skutek kopnięcia, doznał poważnego złamania nogi. 45-letni napastnik został zatrzymany i usłyszał zarzut.

Rzeszów

32. Finał WOŚP w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczny Finał WOŚP w Rzeszowie rozpocznie barwny korowód wolontariuszy, który wyruszy na rzeszowski Rynek spod okrągłej kładki na ul. Piłsudskiego, która od lutego 2023 roku nosi nazwę „Kładka im. Wielkiej Orkiestry...

Reklama