Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Nadchodzi fala upałów. Rzeszów uruchamia kurtyny wodne - sprawdź, gdzie staną

Dodano: 25.06.2026 r. / Redakcja

Kurtyna wodna na rzeszowskim Rynku - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa
Kurtyna wodna na rzeszowskim Rynku - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

RZESZÓW. Wraz z nadejściem fali upałów Urząd Miasta Rzeszowa uruchamia kurtyny wodne. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli się schłodzić w najgorętsze dni. Podobnie jak w poprzednich latach, w piątek 26 czerwca w mieście staną trzy instalacje rozpylające orzeźwiającą mgłę wodną.

Miejskie kurtyny znajdą się przy wejściu na rzeszowski rynek obok ratusza, na ulicy 3 Maja w rejonie kościoła Farnego oraz na Bulwarach, w okolicach nieczynnej fontanny.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa podkarpackiego ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Alert obejmuje 15 powiatów i obowiązuje od godz. 12:00 w czwartek 25 czerwca do godz. 10:00 w sobotę 27 czerwca, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 procent.

Synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 29°C do 31°C w czwartek oraz od 30°C do 33°C w piątek. Noce nie przyniosą wyraźnej ulgi — temperatura minimalna ma wynosić od 16°C do 19°C.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski i tarnobrzeski oraz miasta Rzeszów i Tarnobrzeg.

IMGW zapowiada, że ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem zagrożenia, a temperatura przekraczająca 30°C ma się utrzymać co najmniej do poniedziałku.

Jak przetrwać upały. Zasady zalecane przez Ministerstwo Zdrowia

Reklama

W czasie upałów warto pamiętać o kilku prostych zaleceniach, które pomagają uniknąć przegrzania i odwodnienia.

Pij więcej niż zwykle — najlepiej wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Osoby po 65. roku życia, z chorobami serca lub nerek albo przyjmujące leki powinny skonsultować z lekarzem, ile dodatkowych płynów potrzebują.

Jedz sezonowe owoce — zawierają dużo wody, więc dodatkowo nawadniają organizm.

Utrzymuj ciało w chłodzie — noś luźną, przewiewną odzież zakrywającą jak największą część skóry, chroń głowę kapeluszem lub czapką i przebywaj w cieniu. Od czasu do czasu weź chłodny prysznic, a przy dużym upale zarzuć na szyję mokry ręcznik.

Unikaj wyjść i wysiłku w najgorętszych godzinach — między 10:00 a 17:00 najlepiej zostać w pomieszczeniu. Na przegrzanie najbardziej narażone są osoby aktywne na świeżym powietrzu, które skupione na zajęciu mogą przeoczyć pierwsze oznaki przegrzania. Wychodząc na słońce, stosuj kremy ochronne.

Zadbaj o chłód w domu — zasłaniaj okna od nasłonecznionej strony zasłonami, żaluzjami lub markizami, a gdy robi się chłodniej (np. nocą), przewietrz pomieszczenia. W klimatyzowanych pokojach zamykaj drzwi i okna i staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu.

Unikaj alkoholu — nasila on szkodliwy wpływ upału na organizm.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Jakie atrakcje dla mieszkańców?

Powrót JelczTour, bezpłatna komunikacja miejska, pokazy artystyczne, piknik na zajezdni MPK to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który potrwa od poniedziałku (16.09) do niedzieli (22.09).

Rzeszów

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Dwie osoby w szpitalu

TYCZYN. Około godz. 7:00 w Tyczynie doszło do wypadku z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby, które trafiły do szpitala. Ich życia nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rzeszów

Nowy system parkowania w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. W poniedziałek, 16 września 2024 r. uruchomiony zostanie system parkometrów i dozoru parkingów w centrum handlowym Plaza. Obejmie on wszystkie strefy parkingowe Centrum. Dla zmotoryzowanych klientów dostępnych będzie 9 parkometrów.

Rzeszów

"Każdy ma swoje podium" - Narodowy Dzień Sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. Wydarzenie będą odbywały się w różnych częściach miasta od piątku do niedzieli (13-15 września).

Rzeszów

Harley On Tour 2024 w Rzeszowie. Dwudniowa impreza dla miłośników dwóch kółek

RZESZÓW. W najbliższy weekend, 14 i 15 września, w salonie GOC Harley-Davidson przy ul. Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie odbędzie się Harley On Tour 2024.

NIGHTSKATING

W piątek 13-ego ulicami Rzeszowa przejadą rolkarze. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W piątek, 13 września 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się nocny przejazd na rolkach. Nowością będzie przejazd przez cztery rzeszowskie mosty. Na trasie przejazdu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Rekordzista miał ponad 3,7 promila

RZESZÓW. Czterech kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu, zostało zatrzymanych przez rzeszowskich policjantów. Rekordzista wydmuchał ponad 3,7 promila. Funkcjonariusze przypominają: „Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, kodeks karny...

Rzeszów

Najlepszy miesiąc w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Port Lotniczy im. Rodziny Umlów przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nie inaczej było w poprzednim miesiącu. Sierpień zapisał się jako rekordowy w historii lotniska - obsłużono ponad 138 tysięcy...

Reklama