Rzeszów - Poniedziałek, 29.06.2026
Reklama

Nadchodzi fala upałów. Rzeszów uruchamia kurtyny wodne - sprawdź, gdzie staną

Dodano: 25.06.2026 r. / Redakcja

Kurtyna wodna na rzeszowskim Rynku - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa
Kurtyna wodna na rzeszowskim Rynku - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

RZESZÓW. Wraz z nadejściem fali upałów Urząd Miasta Rzeszowa uruchamia kurtyny wodne. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli się schłodzić w najgorętsze dni. Podobnie jak w poprzednich latach, w piątek 26 czerwca w mieście staną trzy instalacje rozpylające orzeźwiającą mgłę wodną.

Miejskie kurtyny znajdą się przy wejściu na rzeszowski rynek obok ratusza, na ulicy 3 Maja w rejonie kościoła Farnego oraz na Bulwarach, w okolicach nieczynnej fontanny.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa podkarpackiego ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Alert obejmuje 15 powiatów i obowiązuje od godz. 12:00 w czwartek 25 czerwca do godz. 10:00 w sobotę 27 czerwca, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 procent.

Synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 29°C do 31°C w czwartek oraz od 30°C do 33°C w piątek. Noce nie przyniosą wyraźnej ulgi — temperatura minimalna ma wynosić od 16°C do 19°C.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski i tarnobrzeski oraz miasta Rzeszów i Tarnobrzeg.

IMGW zapowiada, że ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem zagrożenia, a temperatura przekraczająca 30°C ma się utrzymać co najmniej do poniedziałku.

Jak przetrwać upały. Zasady zalecane przez Ministerstwo Zdrowia

Reklama

W czasie upałów warto pamiętać o kilku prostych zaleceniach, które pomagają uniknąć przegrzania i odwodnienia.

Pij więcej niż zwykle — najlepiej wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Osoby po 65. roku życia, z chorobami serca lub nerek albo przyjmujące leki powinny skonsultować z lekarzem, ile dodatkowych płynów potrzebują.

Jedz sezonowe owoce — zawierają dużo wody, więc dodatkowo nawadniają organizm.

Utrzymuj ciało w chłodzie — noś luźną, przewiewną odzież zakrywającą jak największą część skóry, chroń głowę kapeluszem lub czapką i przebywaj w cieniu. Od czasu do czasu weź chłodny prysznic, a przy dużym upale zarzuć na szyję mokry ręcznik.

Unikaj wyjść i wysiłku w najgorętszych godzinach — między 10:00 a 17:00 najlepiej zostać w pomieszczeniu. Na przegrzanie najbardziej narażone są osoby aktywne na świeżym powietrzu, które skupione na zajęciu mogą przeoczyć pierwsze oznaki przegrzania. Wychodząc na słońce, stosuj kremy ochronne.

Zadbaj o chłód w domu — zasłaniaj okna od nasłonecznionej strony zasłonami, żaluzjami lub markizami, a gdy robi się chłodniej (np. nocą), przewietrz pomieszczenia. W klimatyzowanych pokojach zamykaj drzwi i okna i staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu.

Unikaj alkoholu — nasila on szkodliwy wpływ upału na organizm.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Atak na dwóch Ukraińców w Rzeszowie. Policja poszukuje sprawcy

RZESZÓW. Dwaj obywatele Ukrainy zostali zaatakowani przy ul. Rejtana. Z obrażeniami, trafili do szpitala. Rzeszowska Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wyróżnił 28 budynków w mieście za poprawę estetyki

RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyróżnił właścicieli i zarządców nieruchomości za poprawę estetyki budynków. 

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Reklama