Rzeszów - Sobota, 24.05.2025
Reklama

Negatywna opinia wojewody ws. przyłączenia do Rzeszowa ośmiu sołectw

Dodano:

fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki na konferencji prasowej poinformowała o opinii wydanej względem poszerzenia granic Rzeszowa.

Wojewoda podkarpacki podpisała opinie do wniosku Rady Miasta Rzeszowa dotyczącego przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech gmin powiatu rzeszowskiego:
 
  • z gminy Krasne – obszaru sołectwa Malawa,
  • z gminy Boguchwała – części obszaru sołectwa Racławówka,
  • z gminy Głogów Małopolski – obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy,
  • z gminy Trzebownisko – obszaru sołectw: Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina oraz części obszaru sołectwa Trzebownisko; 

Proponowana zmiana granic Rzeszowa dotycząca przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech ww. gmin powiatu rzeszowskiego została zaopiniowana w całości negatywnie.

Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. W opinii wojewody czytamy, że m.in. w przypadku gminy Trzebownisko, Krasne oraz sołectwa Malawa zmiana granic skutkować będzie zmniejszenie bezpieczeństwa finansowego gminy i utrudni realizacje jej zadań publicznych.
Reklama
 „Włączenie do miasta Rzeszów ośmiu sołectw lub ich części ograniczy dostęp rolnikom(z włączonych sołectw) do niektórych form pomocy w ramach funduszy unijnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Ww. opinie wraz ze złożonymi wnioskami zostały przekazane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Ministrów w terminie do końca lipca br. podejmie ostateczne decyzje w przedmiotowym zakresie.

„Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – dodaje wojewoda.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy drogowcy przygotowani na zimę

RZESZÓW. Kilkadziesiąt pługów i posypywarek jest gotowych, aby zadbać o zimowe utrzymanie dróg i chodników w Rzeszowie. Przygotowano też dwa tysiące ton soli i tysiąc ton piasku.

Rzeszów

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.

Rzeszów

Zatrzymani za kradzieże w drogerii

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o kradzieże w jednej z rzeszowskich drogerii. 

Rzeszów

Na os. Pobitno trwa budowa nowoczesnego zbiornika na wodę pitną

RZESZÓW. MPWiK buduje nowoczesny zbiornik wody pitnej przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2022 r.

Rzeszów

Na łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej układają już asfalt

RZESZÓW. Jeżeli pogoda dopisze, do końca przyszłego tygodnia, drogowcy powinni zakończyć układanie asfaltu na budowanym łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej.

Rzeszów

Aquapark w Rzeszowie. Zakończyły się konsultacje rynkowe

RZESZÓW. 13 firm wzięło udział w konsultacjach rynkowych dotyczących budowy aquaparku w Rzeszowie. Decyzja o lokalizacji inwestycji ma zapaść jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Zatrzymani za kradzież "na kolec"

RZESZÓW. Dwóch obywateli Gruzji usłyszało zarzut kradzieży pieniędzy. Mężczyźni działali tzw. metodą "na kolec", przecinając oponę w samochodzie pokrzywdzonego.

Rzeszów

Rzeszów ma Architekta Miasta. To pierwsze takie stanowisko w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym rzeszowskim Architektem Miasta. Prezydent Fijołek właśnie przedstawił go mieszkańcom. 

Reklama