Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Niebieska Sobota w USK w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne dla panów

Dodano: 19.11.2025 r. / Redakcja

Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI
Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI

RZESZÓW. 29 listopada br. w Uniwersyteckim Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się akcja profilaktyczna poświęcona wczesnemu wykrywaniu raka gruczołu krokowego. W tym dniu odbędą się bezpłatne przesiewowe badania prostaty i PSA.

Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości męskich chorób nowotworowych, zwłaszcza raka prostaty i raka jąder. W ramach tej inicjatywy Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) zaprasza 29 listopada na bezpłatne przesiewowe badania poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty) oraz konsultacje urologiczne. Wszystko odbędzie się w ramach akcji profilaktycznej.

Budynek szpitala zaświeci na niebiesko

W geście solidarności z mężczyznami zmagającymi się z tymi chorobami, 27 i 28 listopada w godzinach 16:00–20:00 budynek szpitala przy ul. Szopena zostanie podświetlony na niebiesko – kolor symbolizujący walkę z rakiem prostaty.

Bezpłatne badania i konsultacje bez rejestracji

29 listopada w godz. 09:00–13:00 w ramach Niebieskiej Soboty w Podkarpackim Centrum Onkologii USK w Rzeszowie odbędą się bezpłatne badania poziomu PSA oraz konsultacje urologiczne. Lekarze będą analizować dostarczone wyniki badań, przeprowadzą badanie fizykalne, a w razie potrzeby zlecą dodatkowe testy laboratoryjne lub obrazowe.

Reklama

Udział w badaniach nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 62 68.

W Niebieskiej Sobocie w USK w Rzeszowie wezmą udział również: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Stowarzyszenie Onkologiczne SANITAS i Studenckie Koło Naukowe Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych przy Collegium Medicum w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dlaczego warto się badać?

Jak podkreślają specjaliści, wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne są regularne badania profilaktyczne, w tym oznaczenie poziomu PSA – prostego testu z krwi, który pomaga wykryć raka prostaty na wczesnym etapie.

– Rak prostaty to obecnie trzeci najczęstszy nowotwór będący przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce – mówi dr n. med. Szczepan Pabiś, specjalista urolog, pełniący obowiązki kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Szacuje się, że nawet co dziesiąty mężczyzna po 50. roku życia jest zagrożony rozwojem tej choroby, a wraz z wiekiem ryzyko znacząco rośnie. Znaczenie mają też czynniki genetyczne, nadwaga oraz dieta bogata w tłuszcze i czerwone mięso. W 2024 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 19 tysięcy nowych przypadków raka prostaty.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trzy rzeszowskie szkoły jeszcze bardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnością

RZESZÓW. Nowe miejsca postojowe, budowa pochylni i przebudowa tych istniejących, montaż balustrad i inne rozwiązania poprawiające dostępność dla osób niepełnosprawnych zostaną wykonane w trzech rzeszowskich szkołach w ramach projektu „Dostępna szkoła”.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy MPK w okresie świątecznym?

​RZESZÓW. W wigilię komunikacja miejska realizowana będzie w ograniczonym zakresie. W pierwszy i w drugi dzień świąt autobusy pojadą wg świątecznego rozkładu jazdy.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono Świąteczny Punkt Pomocy Ukrainie

RZESZÓW. Trwa zbiórka darów dla Ukrainy organizowana przez Fundację Medyk dla Zdrowia. Potrzebne są m.in. odzież termiczna, koce i śpiwory oraz żywność długoterminowa.

Rzeszów

Lodowisko w Millenium Hall otwarte

​RZESZÓW. Na skwerze Millenium Hall wystartował sezon łyżwiarski. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

"Mobilny urzędnik" pomoże załatwić więcej spraw bez wychodzenia z domu

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa poszerzył katalog spraw, które mieszkańcy mogą załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając z usługi „Mobilny Urzędnik”.

Rzeszów

Ruszyła dystrybucja węgla dla mieszkańców Rzeszowa i Trzebowniska

RZESZÓW. Sprzedaż prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Rzeszów

Potrącenie pieszej w Rudnej Małej

RZESZÓW. Dziś rano w Rudnej Małej samochód potrącił 70-letnią kobietę, która szła poboczem. Piesza trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Reklama