Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Niezwykle ambitny początek projektu Urban Lab Rzeszów

Dodano: 29.10.2019 r.

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urban Lab Rzeszów
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urban Lab Rzeszów
RZESZÓW. Od otwarcia Urban Lab Rzeszów jego organizatorom udało się zorganizować pięć wydarzeń traktujących m.in. o kwestiach komunikacji w mieście. Spotkania skierowane były nie tylko dla osób dorosłych. Czy w listopadzie czeka nas kolejna dawka smart wydarzeń?
 
Rzeszów jest drugim miastem w Polsce (po Gdyni) z innowacyjnym projektem Urban Lab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście. Na samym początku działalności, głównym polem działań instytucji będzie dyskusja nad innowacjami. Inicjatywa została wsparta ok. 3 mln dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i trwać ma maksymalnie 3 lata. Autorem rzeszowskiej wersji projektu jest Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz lider ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.
 
Po tym jak 9 października bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie, współtwórcy nie spoczywają na laurach i nie dają o sobie zapomnieć. 24 października odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjne pod nazwą „Kobiety projektują Rzeszów” zorganizowane we współpracy z Gminą Miasto Rzeszów, Fundacją Projektanci Biznesu, Podkarpacką Radą Kobiet oraz Rzeszowską Federacją Kobiet Aktywnych. W trakcie spotkania poruszano tematy związane z transportem, innowacjami oraz smart rozwiązaniami.
 
Zgodnie z założeniami twórców Urban Lab, w pierwszym roku działalności głównym tematem dyskusji ma być komunikacja w mieście, w związku z czym nie mogło zabraknąć tego typu rozmów już podczas pierwszego spotkania. Kolejne spotkania zaplanowano na dzień 29 października. Pierwsze z nich dotyczyć będzie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, na którym zaprezentowany zostanie projekt „programu współpracy na przyszły rok”, który przedstawi Maciej Magnowski, kierownik Referatu Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
„Aby zdiagnozować potrzeby i oczekiwania dotyczące współpracy z samorządem, a także występujących problemów i barier w bieżącym funkcjonowaniu organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Miasta Rzeszowa rozpoczynamy cykl spotkań podczas których będziemy wypracowywać nowe kierunki współpracy oraz działania mające na celu zwiększenia konkurencyjności regionu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro).
 
Aktualnie w siedzibie Urban Lab Rzeszów trwa projekt „Robot Challenge – mobilność w mieście przyszłości”. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z rozwiązaniami na pograniczu robotyki i automatyki: „Warsztaty przewidziane w ramach projektu są początkiem drogi do poznania świata zaawansowanej robotyki. Warsztat potrzebny do skonstruowania robota to nie tylko zaplecze techniczne, ale także umiejętności” - informują organizatorzy.
 
Reklama
W projekcie wzięły udział szkoły z terenu Rzeszowa, które wydelegowały 6 osobowe drużyny. Młodzi adepci smart rozwiązań zajmą się tematem mobilnością w mieście przyszłości. Inicjatywa wzorowana jest na rozgrywkach First Tech Challenge wspieranych m.in. przez NASA. Głównym zadaniem drużyn będzie zbudować i zaprogramować roboty, przeznaczone do pokonania konkretnej misji. Zwycięzcy, których wyłoni turniej będą początkiem nowego szczebla drużyn organizacji FIRST w Polsce.
 
To nie koniec pracowitego października w Urban Labie. 30 października odbędą się ponownie dwa wydarzenia jednego dnia. W pierwszym przypadku mowa o śniadaniu biznesowym w ramach inicjatywy „Connect & Scale Up” PARP, które zostanie poświęcone w całości otwartym innowacjom. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8.30 i potrwa do godz. 12.00.
 
„Łączymy innowatorów (korporacje, duże firmy i startupy) na wspólnych spotkaniach i warsztatach, których celem jest budowa bardziej efektywnego rynku innowacji” – czytamy w facebookowej zapowiedzi wydarzenia.
 
Ostatnim październikowym wydarzeniem będzie spotkanie dotyczące infrastruktury rowerowej w stolicy innowacji. Otwarte spotkanie pt. „Dalsze perspektywy dla wypożyczalni rowerowej – podsumowanie” odbędzie się 30 października 2019 r., o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro). Na spotkaniu poruszone zostaną tematy związane ze zmianami jakie przyniesie nowy rok w temacie poruszania się po mieście m.in. za pomocą skuterów i hulajnóg. Omówione zostaną także plusy i minusy obecnie funkcjonującej wypożyczalni rowerów, skuterów i hulajnóg w Rzeszowie.
 
Patrząc na październikowy rozkład jazdy w Urban Lab-ie należy spodziewać się, że w przyszłym miesiącach na mieszkańców Rzeszowa czeka również spora dawna spotkań dotyczących innowacyjności, rozwoju oraz niecodziennych rozwiązań dążących do ugruntowania stwierdzenia, że Rzeszów może stać się prawdziwą stolicą innowacji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijany 40-latek wpadł podczas kontroli drogowej. Był poszukiwany listem gończym

RZESZÓW. Podczas kontroli drogowej zatrzymany został 40-letni kierowca jeepa. Miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Okazało się też, że mężczyzna był poszukiwany za podobne przestępstwa.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Lenartowicza

RZESZÓW. Na części ulicy Lenartowicza wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Chodzi o odcinek od wysokości bloku przy Lenartowicza 41 do skrzyżowania z ul. Czackiego.

Rzeszów

Trwa zimowa akcja utrzymania dróg. Pługi i piaskarki wyjechały na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy drogowcy ruszyli do pracy wczorajszego popołudnia. Posypywarki posypywały solą i piaskiem główne ulice miasta, a także mniej uczęszczane drogi i chodniki. Akcja kontynuowana jest od dziś rana.

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Reklama