Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

Dodano: 17.06.2026 r. / Redakcja

Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe
Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

16 czerwca 2026 roku na podrzeszowskim lotnisku odbyła się konferencja prasowa poświęcona oficjalnemu uruchomieniu zmodernizowanego centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB). Głównym tematem wydarzenia z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz zarządu lotniska z prezesem Adamem Hamryszczakiem na czele było wdrożenie nowoczesnych skanerów służących do prześwietlania bagażu podręcznego (EDSCB) w standardzie C3, które zmieniają sposób przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa i poprawiają komfort podróżnych.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Trzecie lotnisko w Polsce bez limitu 100 ml

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka przekonywał, że wprowadzone zmiany pozwolą usprawnić kontrolę, zmniejszyć liczbę czynności po stronie pasażerów oraz zwiększyć skuteczność wykrywania zagrożeń. Adam Hamryszczak podkreślił również, że podrzeszowskie lotnisko jako trzecie w Polsce zniosło limit 100 ml płynów.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Z kolei Władysław Ortyl zaznaczył, że Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka jest jednym z najważniejszych motorów rozwoju regionu, dlatego wymaga systematycznych inwestycji.

– Lotnisko jest jednym z kluczowych czynników rozwojowych Podkarpacia. Dlatego ten projekt musi być konsekwentnie rozwijany i wspierany kolejnymi inwestycjami. Właściwie nie ma kwartału, abyśmy nie spotykali się przy okazji rozpoczęcia lub zakończenia kolejnego przedsięwzięcia. To pokazuje, że rozwój portu jest procesem ciągłym i dobrze zaplanowanym – mówił marszałek.

Co zmienia się dla pasażerów

Wdrożona w Jasionce technologia C3 znacznie upraszcza procedury kontroli.

– Pasażerowie obsługiwani na nowych stanowiskach mogą pozostawić w bagażu podręcznym elektronikę, a także płyny do 2 litrów, bez obowiązującego dotąd limitu 100 ml. Nowe skanery zapewniają dokładniejszą analizę zawartości bagażu przy jednoczesnym ograniczeniu liczby czynności, które pasażer musi wykonywać samodzielnie – informuje biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Nowoczesna technologia pozwala na skrócenie czasu kontroli oraz zmniejszenie ryzyka zatorów w godzinach szczytu. Lotnisko podkreśla również, że dzięki nowym urządzeniom większy komfort i poprawę dostępności zyskali także pasażerowie z niepełnosprawnościami.

Mniej urządzeń, większa wydajność

Inwestycja na podrzeszowskim lotnisku została zrealizowana w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa operacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka poprzez modernizację centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB)". Zadanie obejmowało montaż 3 skanerów rentgenowskich do wykrywania materiałów wybuchowych dla bagażu kabinowego w standardzie C3, 3 automatycznych systemów transportu kuwet (ATRS), 4 bramek dostępu do strefy kontroli oraz 20 kamer monitoringu obejmujących obszar PKB wraz z modernizacją systemu monitoringu wizyjnego.

Nowa infrastruktura pozwoliła zoptymalizować przestrzeń i zmniejszyć liczbę urządzeń kontrolnych z sześciu do trzech, zachowując pełne parametry bezpieczeństwa. Port podkreśla również, że nowy sprzęt zużywa co najmniej 30 proc. mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe wyposażenie.

Koszt i finansowanie

Nowoczesny sprzęt dostarczyło konsorcjum firm DIMARK S.A. i ANGLOSEC Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 13.495 tys. zł brutto (w tym dofinansowanie z Programu FEnIKS 6.675 tys. zł oraz wkład własny lotniska 6.820 tys. zł brutto).

Port zapowiada bieżące monitorowanie systemu w warunkach operacyjnych oraz prowadzenie działań informacyjnych dla pasażerów, tak aby nowe zasady kontroli były jasne i jednolicie stosowane. Lotnisko równocześnie kontynuuje realizację szeregu innych projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Reklama