Reklama

Aktualności / Rzeszów

Nowe przystanki Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 13.06.2023 r.

Nowe przystanki Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej  - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe PKP PLK

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do użytku siedem nowych przystanków oraz dodatkowych peronów w aglomeracji rzeszowskiej.

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r., na peronie nowego przystanku kolejowego Rzeszów Staromieście odbyła się konferencja prasowa poświęcona postępowi prac przy rozwoju Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wzięli w niej udział m.in. Marszałek województwa Władysław Ortyl, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

- Nowe perony i przystanki na obszarze aglomeracji rzeszowskiej to sposób na to, aby mieszkańcy regionu, dzięki lepszemu dostępowi do kolei, mogli bez stania w korkach właśnie koleją dojeżdżać codziennie do pracy lub szkoły – mówił marszałek Władysław Ortyl

- Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych zwiększa się dostępność do kolei w województwie podkarpackim. Budowa nowych przystanków w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwi codzienne podróże do pracy i szkoły mieszkańcom Rzeszowa i okolic. Konsekwentnie budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną - powiedział Rafał Weber.

Już od niedzieli, 11 czerwca podróżni korzystają z 7 nowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną w przejazdach aglomeracyjnych:
  • Rzeszów Pobitno, to nowy przystanek, który został oddany do użytkowania na trasie w stronę Przeworska.
  • Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna – takie przystanki udostępniono na linii do Kolbuszowej. Na trasie przygotowano również dodatkowe perony przy stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie.
  • Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna – te obiekty są oddane podróżnym na linii w stronę Strzyżowa.

Nowe obiekty przystosowane są do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przygotowano wygrodzone dojścia i chodniki oraz system ścieżek dotykowych dla osób niewidomych i słabo widzących. Odpowiednia wysokość peronów ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Komfort zapewniają także wiaty, ławki i jasne oświetlenie oraz tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.
Gotowe są również dwie mijanki na linii z Rzeszowa do Kolbuszowej, które zapewniają sprawny ruch kolejowy na jednotorowej trasie. Pozwalają na mijanie się pociągów, dzięki temu jest lepsza przepustowość linii. Przewoźnicy zyskali warunki do uruchamiania dodatkowych połączeń.

PLK SA kontynuują inwestycje dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, które ułatwią komunikację z Rzeszowem i z lotniskiem. Kolejne, przystanki – spośród 14, zaplanowanych dla PKA, będą sukcesywnie oddawane do eksploatacji pasażerów w drugim półroczu br. Nowe obiekty zapewnią komfort i dostępność wszystkim podróżnym.

Jesienią, stolica Podkarpacia – podobnie jak inne miasta europejskie zyska bezpośrednie, szybkie połączenie z lotniskiem. Dojazd koleją zajmie około 14 minut.

Inwestycja PLK SA to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” za 334 510 916,93 zł netto. Przedsięwzięcie umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r.

 
Reklama
Źródło: PKP PLK S.A.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok - Aktualności Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok

RZESZÓW. Wędliny, sery, soki, owoce, warzywa czy rękodzieło to tylko niektóre z produktów, jakie można nabyć na Podkarp...

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd - Aktualności Rzeszów

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd

RZESZÓW. Ochotnicza Straż Pożarna z osiedla Pogwizdów Nowy w Rzeszowie otrzyma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. - Nadwyżkę...

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Prezydentem Rzeszowa na kolejną, ...

W czerwcu otwarcie drugiego SOR’u w Rzeszowie  - Aktualności Rzeszów

W czerwcu otwarcie drugiego SOR’u w Rzeszowie

​RZESZÓW. Jak zapowiedziała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, w czerwcu planowane jest otwarcie drugiego Szpitalnego Oddzi...

II tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Pierwsze sondażowe wyniki - Aktualności Rzeszów

II tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Pierwsze sondażowe wyniki

RZESZÓW. W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Wyniki sondażowe exit poll ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: