Rzeszów - Sobota, 28.03.2026
Reklama

Nowoczesna diagnostyka ginekologiczna w Pro-Familii. Badanie trwa jedynie kilka sekund

Dodano: 20.05.2019 r.

fot. Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
fot. Szpital Specjalistyczny Pro-Familia
RZESZÓW. Kilkusekundowe badania umożliwia wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworów kobiecego układu płciowego. Biopsja aspiracyjna endometrium dostępna w przechodni Pro-Familii.

Trwa zaledwie kilka sekund, wykonywana jest w gabinecie lekarskim i stanowi alternatywę dla zabiegu wykonywanego w szpitalu w znieczuleniu ogólnym.  Biopsja aspiracyjna endometrium to małoinwazyjny zabieg diagnostyczny, który umożliwia wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworów kobiecego układu płciowego. Wykonywana jest w poradni ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia.

„Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarskim, trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga podania znieczulenia.  Polega na wprowadzeniu do jamy macicy przez kanał szyjki macicy cieniutkiej plastikowej rurki zwanej Pipelle, która dzięki wytworzonemu podciśnieniu umożliwia pobranie materiału niezbędnego do oceny histopatologicznej” - wyjaśnia dr n.med. Tomasz Łoziński, specjalista ginekolog – położnik ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.
Reklama
Badanie pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy, jej rozrostów oraz zmian poprzez pobranie niewielkiego wycinka do diagnostyki, który następnie poddawany jest histopatologicznej ocenie. Wskazaniem do jego wykonania są głównie nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, ale także m.in. nieprawidłowy obraz jamy macicy w usg, problem z zajściem w ciąże oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego, czy przygotowanie do oszczędzającego zabiegu operacyjnego.

To alternatywa dla bardziej inwazyjnego zabiegu jakim jest wyłyżeczkowanie jamy macicy, który wykonywany jest w szpitalu  w znieczuleniu ogólnym i obarczony jest większym ryzykiem powikłań. Ponadto konieczna jest hospitalizacja – dodaje dr n.med. Tomasz Łoziński.

Badanie jest komfortowe dla pacjentki i nie wymaga specjalnego przygotowania. Na wynik badania histopatologicznego trzeba poczekać ok. 14 dni. Biopsja aspiracyjna endometrium wykonywana jest w Poradni Ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Reklama