Rzeszów - Poniedziałek, 09.06.2025
Reklama

Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg na ul. Przemysłowej w Rzeszowie już prawie gotowy

Dodano: /

fot. MPEC Rzeszów
fot. MPEC Rzeszów

RZESZÓW. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kończy prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Przemysłowej. Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg zastąpi przestarzałą instalację.

Do niedawna jeszcze charakterystyczny dla krajobrazu ulicy Przemysłowej był napowietrzny ciepłociąg. Nie dodawał ulicy uroku, poza tym był przestarzały i narażony na awarie.

Jak mówi Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC, stara sieć była wykonana w tradycyjnej technologii ( izolowana masą gipsowo-cementową) przez co była narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To z kolei mogło powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.

Reklama

- Obecnie stary ciepłociąg wymieniamy na rurociągi preizolowane z pogrubioną izolacją ze specjalnej pianki poliuretanowej i pokrytą specjalistycznym płaszczem izolacyjnym – wyjaśnia Juliusz Mikłasz i podkreśla, że nowy ciepłociąg, który jest umieszczany pod ziemią jest wyposażony w system monitoringu czyli specjalną instalację alarmową. - Dzięki niej ułatwione będzie wykrywanie i lokalizowanie ewentualnych nieszczelności. Wymiana sieci na znacznie nowocześniejszą przyczyni się poprawy efektywności dostaw ciepła, ograniczeniu strat, ale także poprawy estetyki bo z krajobrazu znikną napowietrzne rury ciepłownicze – tłumaczy.

Warto wspomnieć, że inwestycja realizowana przez rzeszowską spółkę MPEC, jest wykonywana z pełnym poszanowaniem otoczenia. Rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa (ok 30 sztuk) solidnie zabezpieczono, całkowicie uniknięto wycinki.

Blisko 400-metrowa nowa instalacja ciepłownicza powstaje wraz z niezbędnymi odwodnieniami i jest łączona z istniejącymi przyłączami. Sieć zaopatruje w ciepło osiedle Architektów, odbiorców przy ulicy Przemysłowej oraz nowobudowane osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz nowobudowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dofinansowania małej retencji dla mieszkańców. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Rzeszowscy radni poparli wniosek prezydenta Fijołka odnośnie wprowadzenia w mieście systemu dopłat do inwestycji związanych z retencją wód opadowych.

Rzeszów

Prezydent Fijołek przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu miasta

RZESZÓW. Ponad 1,76 mld zł ma wynieść przyszłoroczny budżet Rzeszowa, którego główne założenia przedstawił prezydent Fijołek podczas wczorajszej sesji rady miasta. Duży nacisk położono na edukację, sport i miejską zieleń.

Rzeszów

ROBO-motion w Rzeszowie. Będą walki robotów, line followery i roboty sumo

RZESZÓW. Największe w kraju zawody robotów znów w Rzeszowie. Tegoroczna edycja ROBO-motion zagości 28 listopada na terenie Hali Podpromie. Uczestnicy zmierzą się w ośmiu kategoriach, podzielonych na 17 konkurencji.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał 166 nowych wysokich drzew

RZESZÓW. Rozpoczęły się jesienne nasadzenia drzew na terenie miasta. To głównie rodzime gatunki: dęby, lipy i brzozy.

Rzeszów

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

RZESZÓW.  Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Rzeszów

Podwyżki dla miejskich urzędników

RZESZÓW. Od grudnia br. Ratusz wprowadza podwyżki dla najmniej zarabiających oraz najbardziej zaangażowanych pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych.

Rzeszów

Jechał przez miasto ponad 140 km/h. Był pod wpływem alkoholu

RZESZÓW. 143 km/h to prędkość bmw pędzącego wczoraj ulicą Sikorskiego, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 21-letni kierowca auta był pod wpływem alkoholu, a samochód miał niesprawne hamulce.

Rzeszów

Fundacja Felineus znów walczy o "zwierzakobusa"

Do 16 grudnia można wesprzeć fundację Felineus w jej staraniach o otrzymanie  zwierzakobusa, specjalnego pojazdu do przewożenia chorych czworonogów. Wystarczy złotówka.

Reklama