Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg na ul. Przemysłowej w Rzeszowie już prawie gotowy

Dodano: 03.12.2024 r. / Redakcja

fot. MPEC Rzeszów
fot. MPEC Rzeszów

RZESZÓW. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kończy prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Przemysłowej. Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg zastąpi przestarzałą instalację.

Do niedawna jeszcze charakterystyczny dla krajobrazu ulicy Przemysłowej był napowietrzny ciepłociąg. Nie dodawał ulicy uroku, poza tym był przestarzały i narażony na awarie.

Jak mówi Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC, stara sieć była wykonana w tradycyjnej technologii ( izolowana masą gipsowo-cementową) przez co była narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To z kolei mogło powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.

Reklama

- Obecnie stary ciepłociąg wymieniamy na rurociągi preizolowane z pogrubioną izolacją ze specjalnej pianki poliuretanowej i pokrytą specjalistycznym płaszczem izolacyjnym – wyjaśnia Juliusz Mikłasz i podkreśla, że nowy ciepłociąg, który jest umieszczany pod ziemią jest wyposażony w system monitoringu czyli specjalną instalację alarmową. - Dzięki niej ułatwione będzie wykrywanie i lokalizowanie ewentualnych nieszczelności. Wymiana sieci na znacznie nowocześniejszą przyczyni się poprawy efektywności dostaw ciepła, ograniczeniu strat, ale także poprawy estetyki bo z krajobrazu znikną napowietrzne rury ciepłownicze – tłumaczy.

Warto wspomnieć, że inwestycja realizowana przez rzeszowską spółkę MPEC, jest wykonywana z pełnym poszanowaniem otoczenia. Rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa (ok 30 sztuk) solidnie zabezpieczono, całkowicie uniknięto wycinki.

Blisko 400-metrowa nowa instalacja ciepłownicza powstaje wraz z niezbędnymi odwodnieniami i jest łączona z istniejącymi przyłączami. Sieć zaopatruje w ciepło osiedle Architektów, odbiorców przy ulicy Przemysłowej oraz nowobudowane osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz nowobudowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ta ważna droga w Rzeszowie ma być gotowa jeszcze w tym roku. Zobacz postęp prac [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie nowej drogi w południowo-wschodniej części miasta. Chodzi o połączenie ulicy Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Na jakim etapie są obecnie...

Rzeszów

Zderzenie trzech aut na skrzyżowaniu ul. Paderewskiego z ul. Krzyżanowskiego

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną kolizji, do której doszło dziś na skrzyżowaniu ulic Krzyżanowskiego i Paderewskiego. Dwie osoby wymagały pomocy medycznej i trafiły do szpitala.

Rzeszów

Rozbudowa rzeszowskiego „elektronika” na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace związane z rozbudową Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. Powstał nowy budynek, a stary został wyremontowany. Koszt inwestycji to nieco ponad 10,6 mln zł.

Rzeszów

Wypadek na S19 w Trzebusce. 2 osoby ranne, utrudnienia w ruchu

W godzinach porannych na odcinku drogi ekspresowej S19 w Trzebusce doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana. Wprowadzono objazdy.

Rzeszów

18-metrowy elektryczny przegubowiec MAN Lion's City na ulicach Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. MPK testuje nowe autobusy. Od początku października na ulicach Rzeszowa można spotkać 18-metrowy autobus elektryczny MAN Lion's City 18E, którego nietrudno zauważyć. Pojazd obsługuje m.in. linie 0A i 0B. Udało nam...

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zamknięty fragment drogi w Malawie

RZESZÓW. W związku z pracami drogowymi, przez dwa dni nieprzejezdny będzie odcinek drogi powiatowej nr 1396R w Malawie.

Rzeszów

600 mln zł dla dwóch podkarpackich szpitali

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło listę projektów strategicznych rekomendowanych do realizacji w latach 2026 – 2029. Wśród nich znalazły się dwa ogromne projekty z Podkarpacia, w tym m.in. budowa nowoczesnego ośrodka w Świlczy.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami dwóch osiedli

RZESZÓW. Już wkrótce Prezydent Rzeszowa odbędzie kolejne spotkanie z mieszkancami w ramach cyklu "Rzeszów To My".

Reklama