Reklama

Aktualności Rzeszów

Nowy sprzęt do diagnostyki i terapii udarów mózgu oraz 25 mln zł na inwestycje dla KSW nr 2

Dodano: 03.12.2019

Nowy sprzęt do diagnostyki i terapii udarów mózgu oraz 25 mln zł na inwestycje dla KSW nr 2 - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk

RZESZÓW. Do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafił sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. Podpisano także umowę na kolejne inwestycje o wartości przekraczającej 25 mln zł.

Sprzęt do angiografii trafił na Podkarpacie w ramach rządowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego „Polkard”. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło niemal 1,8 mln zł. Pozostałe środki, czyli ponad 5,7 mln zł przeznaczył samorząd województwa. Kwota ta objęła część finasowania sprzętu oraz koszt jego montażu i uruchomienia.

Udar mózgu stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów na świecie po chorobie niedokrwiennej serca. Polska nadal należy do grupy krajów o wysokich wskaźnikach zapadalności na udar oraz stosunkowo wysokich wskaźnikach umieralności.

Dla poprawy sytuacji konieczne jest doposażenie jednostek w sprzęt umożliwiający stosowanie nowoczesnych metod terapii, z zastosowaniem procedur wewnątrznaczyniowych oraz doposażenie oddziałów udarowych w sprzęt dający możliwość dokładnej oceny przyczyn i wydolności krążenia mózgowego.

„Jest o co walczyć. Udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po czterdziestym roku życia. Dzisiejsza uroczystość zbiega się z 10. rocznicą utworzenia pracowni. Jest to jedyna pracownia na Podkarpaciu zajmująca się neuroradiologią zabiegową. Tak naprawdę, instalacja nowego urządzenia jest otwarciem nowej karty w jej historii. Dzięki niemu będziemy lepiej, bezpieczniej i dokładniej diagnozować oraz leczyć pacjentów” – mówił kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych, dr Jarosław Homa.REKLAMA

Podpisano także umowę na kolejne działania inwestycyjne w szpitalu. Projekt o całkowitej wartości przekraczającej 25 mln zł zakłada m.in. poprawę jakości leczenia najmłodszych pacjentów. W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Kliniki noworodków z pododdziałem intensywnej terapii, bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz Kliniki gastroenterologii.

„Postęp w medycynie i technikach medycznych jest tak duży, że ciągle musimy za nimi nadążać, by poprawiać jakość świadczonych usług. Wiele z nich skierowanych jest do najmłodszych pacjentów. Mowa tu m.in. o formule Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, które nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu. Duża część środków, które po podpisaniu umowy trafią do szpitala, zostanie wykorzystana właśnie na poprawę usług świadczonych dzieciom” – wyjaśnia Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Reklama
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych - Aktualności Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Ce...

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki - Aktualności Rzeszów

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. ...

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu - Aktualności Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46. ...

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych - Aktualności Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta . ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem