Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Nowy sprzęt do diagnostyki i terapii udarów mózgu oraz 25 mln zł na inwestycje dla KSW nr 2

Dodano: 03.12.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafił sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. Podpisano także umowę na kolejne inwestycje o wartości przekraczającej 25 mln zł.

Sprzęt do angiografii trafił na Podkarpacie w ramach rządowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego „Polkard”. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło niemal 1,8 mln zł. Pozostałe środki, czyli ponad 5,7 mln zł przeznaczył samorząd województwa. Kwota ta objęła część finasowania sprzętu oraz koszt jego montażu i uruchomienia.

Udar mózgu stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów na świecie po chorobie niedokrwiennej serca. Polska nadal należy do grupy krajów o wysokich wskaźnikach zapadalności na udar oraz stosunkowo wysokich wskaźnikach umieralności.

Dla poprawy sytuacji konieczne jest doposażenie jednostek w sprzęt umożliwiający stosowanie nowoczesnych metod terapii, z zastosowaniem procedur wewnątrznaczyniowych oraz doposażenie oddziałów udarowych w sprzęt dający możliwość dokładnej oceny przyczyn i wydolności krążenia mózgowego.

„Jest o co walczyć. Udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po czterdziestym roku życia. Dzisiejsza uroczystość zbiega się z 10. rocznicą utworzenia pracowni. Jest to jedyna pracownia na Podkarpaciu zajmująca się neuroradiologią zabiegową. Tak naprawdę, instalacja nowego urządzenia jest otwarciem nowej karty w jej historii. Dzięki niemu będziemy lepiej, bezpieczniej i dokładniej diagnozować oraz leczyć pacjentów” – mówił kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych, dr Jarosław Homa.
Reklama
Podpisano także umowę na kolejne działania inwestycyjne w szpitalu. Projekt o całkowitej wartości przekraczającej 25 mln zł zakłada m.in. poprawę jakości leczenia najmłodszych pacjentów. W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Kliniki noworodków z pododdziałem intensywnej terapii, bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz Kliniki gastroenterologii.

„Postęp w medycynie i technikach medycznych jest tak duży, że ciągle musimy za nimi nadążać, by poprawiać jakość świadczonych usług. Wiele z nich skierowanych jest do najmłodszych pacjentów. Mowa tu m.in. o formule Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, które nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu. Duża część środków, które po podpisaniu umowy trafią do szpitala, zostanie wykorzystana właśnie na poprawę usług świadczonych dzieciom” – wyjaśnia Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama