Rzeszów - Niedziela, 27.07.2025
Reklama

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich radnych chce fakt zaszczepienia dziecka uczynić jako jedno z kluczowych kryteriów w rekrutacji do placówek miejskich. Ratusz nie dostrzega takiej potrzeby.

Od marca rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne do szkół podstawowych i przedszkoli, które prowadzi Gmina Miasto Rzeszów. Dodatkowo w stolicy województwa podkarpackiego funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które codziennie mogą przyjąć 1289 maluchów.

Dotychczas przy rekrutacji do ww. placówek najwięcej punktów (20 pkt) przyznaje się rodzicom bądź prawnym opiekunom, którzy obydwoje jako miejsce zamieszkania wskazali Rzeszów. 15 punktów otrzymuje kandydat jeżeli jedynie jedno z rodziców wskazał stolice innowacji jako miejsce zamieszkania. Poza tym są inne kryteria, mówiące m.in. o tym czy rodzeństwo kandydata również uczęszcza do danego przedszkola lub żłobka.

Ogólnie mamy sześć głównych kryteriów naboru. O dodanie kolejnego wnioskowała radna Danuta Solarz: „W związku ze zmniejszająca się wyszczepialnością, od kilku lat część samorządów wprowadza jako jedno z kryteriów przyjmowania dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli, złożenie przez rodziców oświadczenia potwierdzającego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym”  - czytamy w interpelacji.
Reklama
W dalszej części pisma radna zwraca się z zapytaniem do władz miasta Rzeszowa, czy w najbliższym czasie planowane jest uwzględnienia pierwszeństwa przy naborze dla zaszczepionych dzieci. Zgodnie z opublikowanym 28 stycznia 2020 r. raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Ratusz, powołując się na badania Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie dostrzega: „Ponieważ tendencję w tym obszarze na terenie Rzeszowa są korzystniejsze od krajowych, stawia to pod znakiem zapytania zasadność modyfikacji dotychczasowych reguł rekrutacji” – odpowiada zastępca prezydenta, Stanisław Sienko.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kongres 590. Poruszono temat PKA i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego

RZESZÓW. Jak zapowiedziano podczas Kongresu 590 linia kolejowa do Jasionki zostanie zmodernizowana do prędkości 120 km/h. 

Rzeszów

Policjanci zatrzymali 8 nietrzeźwych kierowców. Wśród nich 16-latka kierująca motorowerem

RZESZÓW. Wszyscy nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą za prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz stracą prawa jazdy. 

Rzeszów

Znamy datę oficjalnego otwarcia Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Uroczyste otwarcie już 9 października.

Rzeszów

PKP PLK zapowiada zmiany na Podkarpaciu. Dotyczą przejazdów bez przesiadek oraz bezpieczeństwa

PODKARPACIE. Od 11 października pojedzie bezpośredni pociąg ze Stalowej Woli do Lublina.

Rzeszów

W G2A Arena ruszył Kongres 590

RZESZÓW. Kongres potrwa od 7 do 8 października.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Trzcianie koło Rzeszowa

RZESZÓW. W wyniku odniesionych obrażeń kierujący jednośladem zmarł na miejscu wypadku.

Rzeszów

Trucking Girl i największy monster truck na świecie na TSLA EXPO Rzeszów 2019

Będą debaty poświęcone branży motoryzacyjnej, transportowej i logistycznej, a do tego premiery aut i motocykli...

Reklama