Rzeszów - Niedziela, 29.03.2026
Reklama

Od lutego ważne zmiany w centrum Rzeszowa. Powiększy się strefa spacerowa

Dodano: 31.01.2026 r. / Redakcja

Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl
Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ratusz wprowadza kolejne zmiany w Śródmieściu. Dzięki nim centrum miasta ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla spacerowiczów. Z jednych z najbardziej klimatycznych ulic znikną samochody.

Więcej przestrzeni dla pieszych w rzeszowskim śródmieściu

Po kompleksowej metamorfozie ul. Grunwaldzkiej czy wyłączeniu ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta, m.in. na ul. Matejki i Jagiellońskiej, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wprowadza kolejne zmiany, które mają ograniczyć ruch pojazdów w rzeszowskim śródmieściu i „oddać” ulice pieszym.

– Ścisłe centrum naszego pięknego miasta powinno być przyjazne pieszym, zachęcać do spacerów, odpoczynku, spotkań w kawiarniach. Dlatego też sukcesywnie wprowadzamy tu zmiany, powiększamy tę spacerową przestrzeń. Jedną z takich zmian było np. wyłączenie z ruchu samochodowego ul. Matejki. Jeszcze nie tak dawno tą uliczką, znajdującą się tuż przy rzeszowskim Rynku, przejeżdżało każdego dnia tysiące aut. Teraz jest to przestrzeń, w którą wkracza śródmiejskie życie – mówi Prezydent.

Rzeszowskie perełki architektoniczne bardziej wyeksponowane

Od lutego kolejne zmiany wprowadzone zostaną na jednych z najbardziej klimatycznych uliczek Rzeszowa: Zamkowej, alei Pod Kasztanami, alei Lubomirskich. -To przy nich znajdują się takie perełki architektury jak Letni Pałacyk Lubomirskich czy kamienica i wille zaprojektowane przez Tadeusza Mateusza Tekielskiego.

- Problemem było jednak to, że przestrzeń przy nich była zastawiana samochodami, a same ulice nie spełniały swoich ról jako śródmiejskich deptaków. To zmieni się już niedługo – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Nowe zasady dotyczyć będą odcinka ul. Zamkowej (od skrzyżowania z Zygmuntowską w kierunku 3 Maja), al. Lubomirskich (od skrzyżowania z Zamkową i Lubomirskich do al. Pod Kasztanami) i al. Pod Kasztanami.

Przy skrzyżowaniu Zamkowej z Zygmuntowską ustawiony zostanie znak informujący o zakazie ruchu. Nie będzie on dotyczył tylko służb komunalnych, rowerów, riksz, pojazdów zaopatrzenia oraz uprawnionych do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu B. Ponadto pojawi się także znak informujący o obowiązywaniu tam strefy zamieszkania.

- To będzie oznaczało, że na wspomnianych wyżej alejach i ulicach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi a uprawnione do przejazdu samochody muszą ustępować im pierwszeństwa. Samochody będą mogły się tam poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu - pieszych i rowerzystów – wyjaśnia przedstawiciel ratusza.

Reklama

Nowe zasady parkowania

Wraz ze zmianami oznakowania zaczną obowiązywać nowe zasady parkowania. Zostanie ono ograniczone.

- Na Al. Lubomirskich miejsca postojowe dla posiadających zezwolenie na wjazd do strefy B będą znajdować się po prawej stronie alei, przed i za wjazdem na parking Polskiego Radia Rzeszów. Pojazdy znikną ze skrzyżowań Zamkowej, 3 Maja i Lubomirskich oraz al. Lubomirskich i Dekerta a także Lubomirskich i Pod Kasztanami. Na ul. Zamkowej wyznaczone zostaną dwa miejsca krótkoterminowego postoju dla zaopatrzenia. Przy al. Pod Kasztanami będzie tylko i wyłącznie kilka miejsc postojowych – wylicza Artur Gernand.

Osoby zamieszkujące budynki przy wspomnianych wcześniej ulicach i posiadające zezwolenie na wjazd do strefy ograniczonego ruchu B, swoje pojazdy będą mogły pozostawiać tylko na wewnętrznych parkingach lub też korzystać z kilku miejsc przy al. Lubomirskich i Pod Kasztanami.

Zmiany na placu Farnym i ul. Kopernika


Plac Farny w Rzeszowie - fot. ViC / RESinet.pl

To nie wszystkie zmiany, jakie miasto zamierza wprowadzić w centrum Rzeszowa. Kolejne szykują się na placu Farnym. - Zostanie tam powiększona wolna od samochodów przestrzeń dla pieszych i wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych. Będzie ona wygrodzona donicami i parkletami – informuje Artur Gernand. W swoim dotychczasowym miejscu pozostanie postój dla taksówek i innych przewoźników.

Ograniczona zostanie także możliwość dojazdu przez plac Farny na ul. 3 Maja i Kościuszki. Będą mogli z niej korzystać mieszkańcy tych ulic, którzy posiadają zezwolenie na wjazd. W zachodniej części, liniami zostanie wyznaczone miejsce do zawracania dla samochodów.

Ponadto na ul. Kopernika, na wniosek restauratorów utworzone zostanie dodatkowe miejsce dla zaopatrzenia. Przypomnijmy - takie miejsca dla zaopatrzenia funkcjonują już przy ul. Matejki oraz ul. Dymnickiego.

Zmiany w centrum zostaną wprowadzone w lutym, po zakończeniu montażu oznakowania.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Integracyjny plac zabaw przy Lisiej Górze już gotowy

RZESZÓW. Dostępny jest już nowy integracyjny plac zabaw, który powstał w sąsiedztwie Lisiej Góry. Koszt inwestycji o powierzchni ponad 700 m² to prawie 500 tysięcy zł.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa na 2022 rok przyjęty jednomyślnie

RZESZÓW. Bez głosu sprzeciwu został dziś uchwalony przyszłoroczny budżet Rzeszowa opiewający na 1,76 mld zł. Głosowanie odbyło się podczas specjalnej sesji rady miasta.

Rzeszów

Lodowisko w Parku Sybiraków już otwarte

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa mogą cieszyć się już nowym lodowiskiem. Duża ślizgawka powstała przy ul. Broniewskiego w Parku Sybiraków.

Rzeszów

Z kamienicy przy ul. PCK 4 znikną stare piece kaflowe i piecyki gazowe

RZESZÓW. 57 pieców kaflowych i 233 piecyki gazowe w 18 budynkach wielorodzinnych zlikwiduje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. 

Rzeszów

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Rzeszów

Zabójca kobiety z ul. Czudeckiej zatrzymany na trzy miesiące

RZESZÓW. Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 42-latek, który w piątek rano zadał znajomej kobiecie śmiertelne ciosy nożem. 

Rzeszów

Ruszyło lodowisko w Millenium Hall

RZESZÓW. W piątek na skwerze Millenium Hall wystartował sezon na łyżwiarskie szaleństwo. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

Osiedla Carpatia z dostępem do wody i kanalizacji

RZESZÓW. Sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz pompownia wody, które zabezpieczą m. in. osiedle Carpatia są już gotowe. To inwestycje za około 5 mln.

Reklama