Rzeszów - Środa, 04.02.2026
Reklama

Od lutego ważne zmiany w centrum Rzeszowa. Powiększy się strefa spacerowa

Dodano: 31.01.2026 r. / Redakcja

Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl
Na zdj. ul. Zamkowa / fot. ViC - Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ratusz wprowadza kolejne zmiany w Śródmieściu. Dzięki nim centrum miasta ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla spacerowiczów. Z jednych z najbardziej klimatycznych ulic znikną samochody.

Więcej przestrzeni dla pieszych w rzeszowskim śródmieściu

Po kompleksowej metamorfozie ul. Grunwaldzkiej czy wyłączeniu ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta, m.in. na ul. Matejki i Jagiellońskiej, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wprowadza kolejne zmiany, które mają ograniczyć ruch pojazdów w rzeszowskim śródmieściu i „oddać” ulice pieszym.

– Ścisłe centrum naszego pięknego miasta powinno być przyjazne pieszym, zachęcać do spacerów, odpoczynku, spotkań w kawiarniach. Dlatego też sukcesywnie wprowadzamy tu zmiany, powiększamy tę spacerową przestrzeń. Jedną z takich zmian było np. wyłączenie z ruchu samochodowego ul. Matejki. Jeszcze nie tak dawno tą uliczką, znajdującą się tuż przy rzeszowskim Rynku, przejeżdżało każdego dnia tysiące aut. Teraz jest to przestrzeń, w którą wkracza śródmiejskie życie – mówi Prezydent.

Rzeszowskie perełki architektoniczne bardziej wyeksponowane

Od lutego kolejne zmiany wprowadzone zostaną na jednych z najbardziej klimatycznych uliczek Rzeszowa: Zamkowej, alei Pod Kasztanami, alei Lubomirskich. -To przy nich znajdują się takie perełki architektury jak Letni Pałacyk Lubomirskich czy kamienica i wille zaprojektowane przez Tadeusza Mateusza Tekielskiego.

- Problemem było jednak to, że przestrzeń przy nich była zastawiana samochodami, a same ulice nie spełniały swoich ról jako śródmiejskich deptaków. To zmieni się już niedługo – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Nowe zasady dotyczyć będą odcinka ul. Zamkowej (od skrzyżowania z Zygmuntowską w kierunku 3 Maja), al. Lubomirskich (od skrzyżowania z Zamkową i Lubomirskich do al. Pod Kasztanami) i al. Pod Kasztanami.

Przy skrzyżowaniu Zamkowej z Zygmuntowską ustawiony zostanie znak informujący o zakazie ruchu. Nie będzie on dotyczył tylko służb komunalnych, rowerów, riksz, pojazdów zaopatrzenia oraz uprawnionych do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu B. Ponadto pojawi się także znak informujący o obowiązywaniu tam strefy zamieszkania.

- To będzie oznaczało, że na wspomnianych wyżej alejach i ulicach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi a uprawnione do przejazdu samochody muszą ustępować im pierwszeństwa. Samochody będą mogły się tam poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu - pieszych i rowerzystów – wyjaśnia przedstawiciel ratusza.

Reklama

Nowe zasady parkowania

Wraz ze zmianami oznakowania zaczną obowiązywać nowe zasady parkowania. Zostanie ono ograniczone.

- Na Al. Lubomirskich miejsca postojowe dla posiadających zezwolenie na wjazd do strefy B będą znajdować się po prawej stronie alei, przed i za wjazdem na parking Polskiego Radia Rzeszów. Pojazdy znikną ze skrzyżowań Zamkowej, 3 Maja i Lubomirskich oraz al. Lubomirskich i Dekerta a także Lubomirskich i Pod Kasztanami. Na ul. Zamkowej wyznaczone zostaną dwa miejsca krótkoterminowego postoju dla zaopatrzenia. Przy al. Pod Kasztanami będzie tylko i wyłącznie kilka miejsc postojowych – wylicza Artur Gernand.

Osoby zamieszkujące budynki przy wspomnianych wcześniej ulicach i posiadające zezwolenie na wjazd do strefy ograniczonego ruchu B, swoje pojazdy będą mogły pozostawiać tylko na wewnętrznych parkingach lub też korzystać z kilku miejsc przy al. Lubomirskich i Pod Kasztanami.

Zmiany na placu Farnym i ul. Kopernika


Plac Farny w Rzeszowie - fot. ViC / RESinet.pl

To nie wszystkie zmiany, jakie miasto zamierza wprowadzić w centrum Rzeszowa. Kolejne szykują się na placu Farnym. - Zostanie tam powiększona wolna od samochodów przestrzeń dla pieszych i wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych. Będzie ona wygrodzona donicami i parkletami – informuje Artur Gernand. W swoim dotychczasowym miejscu pozostanie postój dla taksówek i innych przewoźników.

Ograniczona zostanie także możliwość dojazdu przez plac Farny na ul. 3 Maja i Kościuszki. Będą mogli z niej korzystać mieszkańcy tych ulic, którzy posiadają zezwolenie na wjazd. W zachodniej części, liniami zostanie wyznaczone miejsce do zawracania dla samochodów.

Ponadto na ul. Kopernika, na wniosek restauratorów utworzone zostanie dodatkowe miejsce dla zaopatrzenia. Przypomnijmy - takie miejsca dla zaopatrzenia funkcjonują już przy ul. Matejki oraz ul. Dymnickiego.

Zmiany w centrum zostaną wprowadzone w lutym, po zakończeniu montażu oznakowania.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Spośród 402 szkół z całego kraju wybrano 20 do projektu „Szkoła dla innowatora”. Wśród nich placówka z Rzeszowa

RZESZÓW. Szkoła Podstawowa nr 21 im. Armii Krajowej w Rzeszowie zakwalifikowała się do projektu „Szkoła dla innowatora”.

Rzeszów

Jest oferta na budowę kładek rowerowych w mieście. Jedna cześć przetargu z szansą na realizacje

RZESZÓW. Przetarg na budowę kładek rowerowych, które miałyby powstać przy moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza trwa.

Rzeszów

Strażak z rzeszowskiej komendy miejskiej otrzymał medal od Prezydenta RP

RZESZÓW. Medal Za Ofiarność i Odwagę został wręczony podczas uroczystości, która odbyła się 8.01.2020r. w Pałacu Prezydenckim.

Rzeszów

Wydano „wuzetkę” na wieżowiec na os. Nowe Miasto. Będzie mógł mieć nawet 180 m wysokości

RZESZÓW. Inwestycja miała by się znajdować na parkingu przed Delikatesami Centrum na ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

RZESZÓW. Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji

Rzeszów

Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

RZESZÓW. Mieszkańcy mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów.

Rzeszów

Sprawdź, ile osób skorzystało z lotniska w Jasionce w ubiegłym roku

RZESZÓW. Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 

Reklama