Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Odmulanie rzeszowskiego zalewu zakończone

Dodano: 23.12.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się proces wydobywania osadów z rzeszowskiego zalewu. Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto rzeki, a Wody Polskie zajęły oczyszczeniem okolicy ujęcia rezerwowego wody dla Rzeszowa. Obecnie na zalewie prowadzone są jeszcze prace porządkowe, w tym min. demontaż maszyn.
 
Przez dziesięciolecia istnienia rzeszowski zalew nie był odmulany. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie zdecydował o odmuleniu zbiornika. Prace przy odmulaniu rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i były podzielone na dwa etapy.
 
Łącznie w pierwszym i drugim etapie wydobyto ok. 680 tys. m3 namułów. Drugi etap inwestycji realizowany był na obszarze terenie objętym ochroną Natura 2000 i obejmował odcinek ponad 3 kilometrów.
 
Reklama
Do usunięcia zalegających osadów wykorzystywano specjalistyczne maszyny, w tym koparkę wieloczerpakową, refulery oraz koparki z osprzętem łyżkowym, na pontonach. Wydobyte osady gromadzone byly terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Następnie osad usunięty ze zbiornika był wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w miejscowości Siedliska w gminie Lubenia.
 
Samo odmulanie rzeszowskiego zalewu już się zakończyło. Obecnie trwają prace porządkowe oraz demontaż maszyn, które wywożone są do Inowrocławia, do siedziby wykonawcy. Ze względu na konieczność rozmontowywania urządzeń ręcznie, proces ten jest czasochłonny.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tour de WSIiZ - rajd rowerowy szlakiem Green Velo połączony z EkoPiknikiem

RZESZÓW. Rajd wystartuje 13 maja 2023 roku. Na zawodników czeka blisko 20-kilometrowa trasa.

Rzeszów

W Krasnem odnaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac polowych, mieszkaniec Krasnego natrafił na niewybuchy z czasów II wojny światowej. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się saperzy z Rzeszowa.

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Ścieżka o długości jednego kilometra i szerokości czterech metrów, będzie biegła od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek "na aplikację" w Rzeszowie. Sprawdzono blisko 50 pojazdów

RZESZÓW. Sprawdzano m.in. uprawnienia kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń.

Rzeszów

Blisko 40 wystawców na XX Podkarpackich Targach Pracy

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się już w najbliszy czwartek, 20 kwietnia br. w hali Podpromie.

Rzeszów

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

RZESZÓW. Każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza zbiórka odpadów niebezpiecznych [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 17 do 24 kwietnia 2023 r. na terenie miasta będzie prowadzona obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zlot foodtrucków w Rzeszowie. Żarciowozy zaparkują na skwerze Millenium Hall

RZESZÓW. Dania wege i dania mięsne , fastfoodowe klasyki, słodkości dla małych i dużych oraz zimne piwo – to wszystko czeka na fanów „ulicznego jedzenia” już w ten weekend w Rzeszowie.

Reklama