Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Odmulanie rzeszowskiego zalewu zakończone

Dodano: 23.12.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się proces wydobywania osadów z rzeszowskiego zalewu. Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto rzeki, a Wody Polskie zajęły oczyszczeniem okolicy ujęcia rezerwowego wody dla Rzeszowa. Obecnie na zalewie prowadzone są jeszcze prace porządkowe, w tym min. demontaż maszyn.
 
Przez dziesięciolecia istnienia rzeszowski zalew nie był odmulany. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie zdecydował o odmuleniu zbiornika. Prace przy odmulaniu rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i były podzielone na dwa etapy.
 
Łącznie w pierwszym i drugim etapie wydobyto ok. 680 tys. m3 namułów. Drugi etap inwestycji realizowany był na obszarze terenie objętym ochroną Natura 2000 i obejmował odcinek ponad 3 kilometrów.
 
Reklama
Do usunięcia zalegających osadów wykorzystywano specjalistyczne maszyny, w tym koparkę wieloczerpakową, refulery oraz koparki z osprzętem łyżkowym, na pontonach. Wydobyte osady gromadzone byly terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Następnie osad usunięty ze zbiornika był wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w miejscowości Siedliska w gminie Lubenia.
 
Samo odmulanie rzeszowskiego zalewu już się zakończyło. Obecnie trwają prace porządkowe oraz demontaż maszyn, które wywożone są do Inowrocławia, do siedziby wykonawcy. Ze względu na konieczność rozmontowywania urządzeń ręcznie, proces ten jest czasochłonny.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę "III Triathlon Rzeszów". ZTM wprowadza objazdy autobusów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 12 czerwca w Rzeszowie odbędzie się impreza sportowa pn. „III Triathlon Rzeszów”. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w trasach kilku linii autobusowych.

Rzeszów

Ruszył sezon kąpielowy na Żwirowni. 12 czerwca otworzą baseny ROSiR

RZESZÓW. Od minionej soboty można kąpać się na Żwirowni. 12 czerwca ruszają odkryte baseny Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na ul. Sikorskiego. 17-latek zmarł w szpitalu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w czwartek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Audi potrąciło 17-letniego rowerzystę, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Chłopak zmarł w szpitalu.

Rzeszów

Dziś poświęcenie pomnika Jana Pawła II w Parku Papieskim

RZESZOW. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie i zarazem 30 rocznicę konsekracji Katedry Rzeszowskiej, bp Jan Wątroba poświęci pomnik św. Jana Pawła II.

Rzeszów

Niecodzienna akcja strażaków z OSP Słocina. Odnaleźli kosztowny aparat słuchowy dziecka

RZESZÓW. Dużą kreatywnością i pomysłowością wykazali się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słocinie. Pomogli wyciągnąć ze stawu aparat słuchowy chłopca o wartości 150 tys zł.

Rzeszów

Międzynarodowy sukces studentów z Legendary Rover Team Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Projekt marsjańskiego drona stworzony przez członków Legendary Rover Team, zdobył pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodów IPAS Challenge.

Rzeszów

60 mln zł z Ministerstwa Sportu na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Dwie duże rzeszowskie inwestycje uzyskają wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Chodzi o Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki oraz basen przy ul. Matuszczaka.

Rzeszów

Areszt dla 41-latka z Rzeszowa za udostępnianie treści pedofilskich

RZESZÓW. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty, a sąd tymczasowo aresztował go na 3 miesiące.

Reklama