Rzeszów - Środa, 31.12.2025
Reklama

Otwarcie lewej nitki tunelu na S19 Rzeszów Płd. - Babica. Będzie transmisja online

Dodano: 08.12.2025 r. / Redakcja

Maszyna TBM „Karpatka” / fot. Mostostal Warszawa
Maszyna TBM „Karpatka” / fot. Mostostal Warszawa

RZESZÓW. Jak poinformowała Joanna Rarus, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w środę 10 grudnia 2025 r. odbędzie się oficjalne zakończenie drążenia pierwszej nitki tunelu na budowie S19 Rzeszów Południe – Babica. Z kolei przedstawiciel spółki Mostostal Warszawa S.A., jednej z firm wchodzących w skład konsorcjum, które buduje tunel, zapowiedział, że wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie.

Prace przy drążeniu ponad 2-kilometrowego tunelu rozpoczęły się w licu 2024 r. Do budowy obiektu wykorzystywana jest metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (tunnel boring machine), nazwanej Karpatka. Jej tarcza wiercąca mierzy rekordowe 15,2 m. Karpatka, bo taką nazwa otrzymała maszyna, ma 114 metrów długości i 15,16 metrów średnicy. Jej waga to 4400 ton.

Budowa tunelu na S19 Rzeszów Południe - Babica to największe wyzwanie w ramach tej inwestycji. Obiekt powstaje pod wzgórzem Grochowiczna.

Bezpośrednio na placu budowy, w Lutoryżu, wybudowana została hala prefabrykacji, w której produkowane są elementy obudowy tunelu, tzw. tubingi. Tubing to rodzaj cylindrycznej obudowy tunelu wykonanej z żelbetu. 10 połączonych tubingów tworzy pierścień. Na obudowę tunelu w Babicy wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni.

Obiekt będzie miał długość 2255 metrów. Do jego budowy wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni. Będzie składał się z dwóch naw połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym.

Uroczyste zakończenie budowy pierwszej nitki tunelu – transmisja online

Reklama

10 grudnia 2025 r. (środa) o godz. 9:00 na placu budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica odbędzie się uroczyste zakończenie drążenia pierwszej nitki tunelu o długości 2255 metrów oraz symboliczne przebicie się tarczy TBM „Karpatka”.

- Zbliżające się przebicie TBM „Karpatka” to zwieńczenie wielomiesięcznej pracy zespołów inżynierskich oraz rezultat doświadczenia, determinacji i najwyższych standardów technicznych – podkreśla Paweł Kwiecień, dyrektor Biura Komunikacji i Administracji Mostostal Warszawa S.A.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Mostostalu Warszawa S.A.

Za budowę tunelu oraz całego 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica odpowiada konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. i ACCIONA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kontrole Policji i Straży Miejskiej w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Prezydent Rzeszowa reaguje.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego będzie gotowy za 5 lat

RZESZÓW. Akt notarialny dotyczący przejęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości działki przy ul. Zielonej i Granicznej ma być podpisany w ciągu miesiąca.

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Rzeszów

Wracają loty międzynarodowe z Rzeszowa. Pierwsze samoloty już wystartowały

RZESZÓW/JASIONKA. Od 1 lipca Ryanair wznowił loty do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, od 3 lipca startują wakacyjne połączenia LOT’u.  Dzisiaj wystartowały pierwsze samoloty do  Londynu oraz Manchesteru.

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich ucierpiał 6-latek

Rzeszowscy policjanci badają okoliczności wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczoraj na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

Okradł salon meblowy w Rzeszowie na ponad 12 tys. zł

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Rzeszowa, który dokonał 11 kradzieży w jednym z salonów meblowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Reklama