Rzeszów - Czwartek, 03.07.2025
Reklama

Pięknieje park im. Szafera na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Fontanna na stawie, mostki łączące wysepki, nowe oświetlenie, alejki spacerowe, więcej zieleni i nowy plac zabaw – tak będzie wyglądał po rewitalizacji zabytkowy park na rzeszowskim osiedlu Słocina. Zobaczcie postęp prac na zdjęciach.

W parku im. Władysława Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel ratusz otrzymał sporą dotację ze środków Unii Europejskiej.

Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace wykonuje wyłoniona w przetargu firma Arko z Dzikowca, która ma koncie już kilka zielonych inwestycji w Rzeszowie, w tym m.in. miejską plażę nad Wisłokiem oraz park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej. Zgodnie z zapowiedziami, roboty mają zakończyć się latem tego roku.

Zakres prac jest spory. Uruchomiona zostanie fontanna na stawie, powstaną mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, w tym m.in. ławki, tablice informacyjne i stojaki na rowery.

Zadanie obejmuje również wykonanie nowych trawników oraz nasadzeń 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin tj.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.

Reklama

W parku zostanie zamontowane oświetlenie. Latarnie oświetlać będą zarówno alejki jak też i drzewa oraz inne charakterystyczne obiekty.

Ważnym elementem jest przebudowa placu zabaw, na którym zamontowanych zostanie 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów takich jak np. drewno. Na placu pojawią się dodatkowe elementy o charakterze edukacyjnym związanym z tematyką ekologii i ochrony przyrody. Minimum jedno z urządzeń zabawowych będzie przeznaczone dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. W pobliżu placu powstanie toaleta. Zmodernizowana zostanie również znajdująca się obok siłownia plenerowa.

W ramach przygotowań do rewitalizacji parku, miasto wydało w poprzednim roku 100 tys zł. Środki te zostały przeznaczone na inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji parku na Słocinie to blisko 2,5 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej, z programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie”.

Poniżej najnowsze zdjęcia z realizacji inwestyji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Areszt za uprawę konopi

RZESZÓW. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. W jego mieszkaniu znaleziono 4,5 kg suszu pochodzącego z przydomowej uprawy. Decyzją sądu mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu.

Rzeszów

Kolejny psi plac zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Rozpoczął się odbiór placu zabaw dla psów na osiedlu Baranówka IV. To już druga taka inwestycja w tym roku na terenie miasta.

Rzeszów

Utrudnienia w związku z Biegiem Niepodległości

RZESZÓW. W związku z czwartkowym Biegiem Niepodległości część ulic będzie zamknięta. Niewielkie utrudnienia wystąpią też w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Rzeszów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jak co roku w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie hymn, apel pamięci i pokazy laserowe.

Rzeszów

"Rzeszów to my". Rozdanie nagród za meldunek w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejni rzeszowianie odebrali nagrody za udział w loterii meldunkowej. Tym razem zostały rozlosowane: laptop dla graczy, hulajnoga elektryczna i sportowy smartwatch. W akcji można wziąć udział jeszcze do końca roku.

Rzeszów

Pierwszy krok w kierunku połączenia ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która opracuje dokumentację projektową połączenia ulic Wyspiańskiego i Hoffmanowej, w tym budowy wiaduktu nad torami. Wykonawca może zostać wybrany jeszcze w tym roku.

Reklama