Rzeszów - Wtorek, 24.06.2025
Reklama

Pięknieje park im. Szafera na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Fontanna na stawie, mostki łączące wysepki, nowe oświetlenie, alejki spacerowe, więcej zieleni i nowy plac zabaw – tak będzie wyglądał po rewitalizacji zabytkowy park na rzeszowskim osiedlu Słocina. Zobaczcie postęp prac na zdjęciach.

W parku im. Władysława Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel ratusz otrzymał sporą dotację ze środków Unii Europejskiej.

Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace wykonuje wyłoniona w przetargu firma Arko z Dzikowca, która ma koncie już kilka zielonych inwestycji w Rzeszowie, w tym m.in. miejską plażę nad Wisłokiem oraz park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej. Zgodnie z zapowiedziami, roboty mają zakończyć się latem tego roku.

Zakres prac jest spory. Uruchomiona zostanie fontanna na stawie, powstaną mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, w tym m.in. ławki, tablice informacyjne i stojaki na rowery.

Zadanie obejmuje również wykonanie nowych trawników oraz nasadzeń 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin tj.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.

Reklama

W parku zostanie zamontowane oświetlenie. Latarnie oświetlać będą zarówno alejki jak też i drzewa oraz inne charakterystyczne obiekty.

Ważnym elementem jest przebudowa placu zabaw, na którym zamontowanych zostanie 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów takich jak np. drewno. Na placu pojawią się dodatkowe elementy o charakterze edukacyjnym związanym z tematyką ekologii i ochrony przyrody. Minimum jedno z urządzeń zabawowych będzie przeznaczone dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. W pobliżu placu powstanie toaleta. Zmodernizowana zostanie również znajdująca się obok siłownia plenerowa.

W ramach przygotowań do rewitalizacji parku, miasto wydało w poprzednim roku 100 tys zł. Środki te zostały przeznaczone na inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji parku na Słocinie to blisko 2,5 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej, z programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie”.

Poniżej najnowsze zdjęcia z realizacji inwestyji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców

RZESZÓW. W miniony weekend rzeszowscy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców. 

Rzeszów

Na tarczy po tie-breaku. Asseco Resovia notuje kolejną porażkę

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali kolejne spotkanie w PlusLidze. 

Rzeszów

Przetarg na budowę kładek rowerowych unieważniony przez „problemy natury technicznej”

RZESZÓW. Jeżeli do końca tego roku inwestycja nie będzie zrealizowana, to dofinansowanie unijne przepadnie.

Rzeszów

Porozumienie ws. przekazania Zamku Lubomirskich dla miasta zostanie podpisane w lutym?

RZESZÓW. Wiceminister sprawiedliwości ogłosił, że umowa, mówiąca o przekazaniu dla miasta Zamku Lubomirskich, zostanie podpisana do końca lutego.

Rzeszów

Zmiany w ekipie Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Z ekipą z Rzeszowa żegna się Piotr Gruszka, pierwszy szkoleniowiec drużyny.

Rzeszów

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

Rzeszów

"Czarny Bez" z Rzeszowa powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020

RZESZÓW. Z tej okazji do Rzeszowa przyjedzie Rob McBride – miłośnik drzew, reporter BBC i ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku.

Reklama