Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Pięknieje zabytkowa kamienica w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Blisko 120-letnia kamienica przy ul. Piłsudskiego w Rzeszowie odzyskuje swój dawny blask. Właściciel budynku, firma DevelopRes prowadzi tam kompleksowe prace renowacyjne.

Kamienicę przy ul. Piłsudskiego 5 wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont obiektu był przeprowadzony w latach 80-tych.

W 2019 roku ratusz zdecydował się na sprzedaż budynku. Kamienica nie tylko wymagała odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej. Koszt jej remontu przewyższał możliwości finansowe miasta.

W 2020 r. budynek przy ul. Piłsudskiego 5 został użyczony na czas nieokreślony na rzecz spółki DevelopRes. - Przejęcie budynku przez DevelopRes stworzyło możliwość gruntownej renowacji, obejmującej zarówno prace techniczne, jak i konserwatorskie. Dzięki temu ul. Piłsudskiego 5 nie tylko odzyskuje dawną estetykę, ale także staje się świadectwem współpracy współczesnych deweloperów z instytucjami ochrony zabytków – podkreśla Marcela Mianowska-Łuniewska, specjalistka ds. marketingu w firmie DevelopRes.

W krótkim czasie po przejęciu kamienicy, nowy właściciel rozpoczął prace przy jej odnowieniu, uwzględniające proces konserwatorski, renowacyjny i technologiczny. Punktem wyjścia do wykonywania powyższych zabiegów był „program prac konserwatorskich” uzgodniony z Urzędem Ochrony Zabytków delegatura w Rzeszowie.

- Po dokonaniu przeglądu stanu technicznego tynków i sztukaterii oraz szczegółowej ich kwalifikacji powierzchnie płaskie oraz detale architektoniczne oczyszczono z nawarstwień tynków i malowań naniesionych w trakcie remontów w poprzednich latach. Następnie usunięto wadliwe uzupełnienia i zatarcia oraz osłabione tynki. Odspojone sztukaterie podklejono do podłoża, a brakujące detale zrekonstruowano. Po impregnacji, elewacja została pomalowana na kolory uzgodnione w trakcie komisji konserwatorskich. Dzięki powyższym zabiegom wszystkie elementy wystroju architektonicznego kamienicy uzyskały nowy blask – wyjaśnia Marcela Mianowska-Łuniewska.

Prace przy elewacji poprzedziła wymiana konstrukcji dachu, pokrycia z blachy oraz wszystkich obróbek blacharskich.

Reklama

Firma DevelopRes zleciła również kompleksowe badania konserwatorskie, które doprowadziły do odkrycia polichromii – malowideł ściennych przedstawiających drewniane boazerie z motywami roślinnymi, girlandy, rozety i ramowe zdobienia. Polichromie obecnie przechodzą gruntowną, czasochłonną i niezwykle skrupulatną renowację, mającą na celu przywrócenie ich dawnej świetności, z jednoczesnym uwzględnieniem stosowanych pierwotnie technik i kolorów, a także odpowiednim odwzorowywaniem kolejności nakładania warstw farby.

W budynku przy ul. Piłsudskiego 5 wymieniono także stolarkę okienną, która była w bardzo złym stanie. - Nowe okna są drewniane, skrzynkowe, rozwierne, czteroskrzydłowe, ze stylizowanymi okuciami – wylicza przedstawicielka DevelopRes.

Renowacji została również poddana brama wejściowa, prowadząca do przelotowej sieni.

Przez kilka ostatnich miesięcy, w czasie wykonywania prac konserwatorskich i renowacyjnych elewacji, frontową fasadę kamienicy zasłaniało rusztowanie. Pod koniec października rusztowanie zostało zdemontowane. - Efekt po rozbiórce rusztowania spowodował duże zainteresowanie kamienicą wśród mieszkańców Rzeszowa - zaznacza Marcela Mianowska-Łuniewska.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie zakończą się wszystkie prace przy renowacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 5. Firma DevelopRes nie ujawnia również swoich zamiarów wobec tego obiektu.

Na fotografiach poniżej możecie zobaczyć m.in. zdjęcia detali przed i po renowacji. Z kolei w naszym dziale FOTO znajdziecie więcej zdjęć kamienicy z zewnątrz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Będą m.in. nowe taryfy biletowe

RZESZÓW. Będą zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. ZTM wprowadzi bilety 90-dniowe i 180-dniowe dla osób posiadających uprawnienia do ulg oraz nową metodę rozliczania płatności za bilet kupowany w kasowniku.

Rzeszów

44-latek prowadził auto mając 4 promile. Został zatrzymany na ul. Granicznej

RZESZÓW. Ponad 4 promile miał 44-letni mężczyzna, który zdecydował się wsiąść za kierownicę, pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Reklama