Rzeszów - Sobota, 03.05.2025
Reklama

Pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural już gotowy

Dodano:

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Eko-mural ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu – Aleksandrą Dankiewicz.

Dlaczego ten mural jest ekologiczny? – Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Rzymie. Cieszę się, że mamy już taki mural w naszym mieście. Szczególnie cieszę się z tego, że w konkursie na projekt tego muralu o tematyce ekologicznej wzięło udział mnóstwo dzieci – uczniów szkoły na Nowym Mieście. To pokazuje, że w naszym najmłodszym pokoleniu świadomość ekologiczna jest już duża. Ogromnie cieszę się także z tego, że zwycięski projekt jest tak ciekawy – mówi Konrad Fijołek, prezydent  Rzeszowa. W czwartek po południu prezydent Rzeszowa spotkał się z Olą Dankiewicz, uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, autorką zwycięskiego projektu, jej rodzicami, dyrekcją szkoły oraz artystą, który projekt Oli przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.

- Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.
Reklama
Skąd pomysł na ekologiczny mural w Rzeszowie? W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA)  realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście.

Rzeszowianie zgłosili  16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który już został wykonany. Kolejne, które są już przygotowywane to ławka solarna, która pojawi się w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego) i trzmielowisko, które powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

100 tys. zł na stypendia dla artystów w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. 100 tys. zł – taką kwotę miasto zamierza przeznaczyć w tym roku na stypendia dla artystów. 1 kwietnia rozpoczyna się nabór wniosków do nowego programu.

Rzeszów

Wiemy, kto przebuduje stadion na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie wybrał firmę, która zajmie się przebudową boiska przy ul. Stadionowej na osiedlu Przybyszówka. Powstaną tam m.in. zadaszone trybuny oraz piłkochwyty.

Rzeszów

Jarmark Wielkanocny w nowej lokalizacji [PROGRAM]

RZESZÓW. Nie na rzeszowskim Rynku, a na terenie przy fontannie multimedialnej odbędzie tegoroczny Jarmark Wielkanocny. Zobaczcie, jak prezentuje się niezwykle bogaty program wydarzenia.

Rzeszów

1 kwietnia startuje sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ostatnie przygotowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. We wtorek, 1 kwietnia rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstała łąka krokusowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W samym centrum Rzeszowa powstał krokusowy dywan utworzony z tysięcy kwiatów. Projekt powstała w ramach programu „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”.

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł Europejskiego Miasta Sportu. Powstała specjalna strona internetowa

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił specjalną stronę internetową dedykowaną wszelkim informacjom związanym z przygotowaniami do walki o tytuł Europejskiego Miasta Sportu.

Rzeszów

Zmiany organizacyjne w Rzeszowskich Piwnicach. Nowa, krótsza trasa

RZESZÓW. W związku z trwającymi pracami w północno-zachodniej części Rynku, od piątku 28 marca w Rzeszowskich Piwnicach wprowadzone zostaną zmiany organizacyjne. Zwiedzający będą korzystali z nowej, skróconej trasy.

Rzeszów

"Operacja Czysty Wisłok". Wielkie sprzątanie rzeszowskich terenów nadrzecznych

RZESZÓW. Kilka rzeszowskich organizacji pozarządowych połączy siły, aby posprzątać brzegi Wisłoka, Strugu i Żwirowni. Akcja pod hasłem "Operacja Czysty Wisłok", odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 r. Będzie prowadzona od...

Reklama