Rzeszów - Poniedziałek, 23.03.2026
Reklama

PiS ponownie w sprawie całorocznej wypożyczalni. Tym razem projekt uchwały uwzględnia hulajnogi

Dodano: 14.05.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Radni Prawa i Sprawiedliwości ponownie apelują do Prezydenta Rzeszowa w sprawie stałej wypożyczalni rowerów czwartej generacji. Tym razem projekt uchwały uwzględnia również skutery i hulajnogi elektryczne.

Już na kwietniowej sesji Rady Miasta pojawił się podobny projekt uchwały i dotyczył utworzenia całorocznego, nowoczesnego systemu wypożyczalni rowerów, który obejmuje m.in. integrację karty miejskiej z wypożyczalnią i systemem ZTM, stworzenie aplikacji za pośrednictwem której użytkownicy otrzymują informacje o lokalizacji rowerów, utworzenie sieci stacji do parkowania oraz możliwości rozbudowy system o inne środki transportu, m.in. o skuterach elektryczne.

„Uważam, że całoroczny system wypożyczalni nie ma sensu, z racji tego iż w zimie rowerzyści nie jeżdżą. Powinniśmy mieć wypożyczalnie od kwietnia do listopada i to w zupełności wystarczy. Dodatkowo uważam, że uchwałę należało by uzupełnić o wprowadzenie dokumentu polityki rowerowej, który powinien uwzględniać jak powinien wyglądać rower w takiej wypożyczalni miejskiej oraz ile tych rowerów powinno być” – odpowiadał na kwietniowej sesji członek Rozwoju Rzeszowa, Daniel Kunysz.

Projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości większością (15 głosów) został odrzucony, a głosowanie w tej sprawie poprzedzone było wnioskiem o zamknięcie dyskusji radnego Platformy Obywatelskiej Marcina Deręgowskiego. Dodatkowo zdaniem Ratusza, całoroczny system nie ma sensu, m.in. przez wzgląd na szybkie zmiany technologiczne w tej kwestii: „Życie pokazało, że wypożyczalnia rowerów, która ma stałe stacje bazowe jest anachronizmem” - wyjaśniał zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński.
Reklama
Radni Prawa i Sprawiedliwości jednak zapału do walki o swoje stanowisko nie tracą i na sesje Rady Miasta 21 maja przygotowali kolejny projekt uchwały o podobnej tematyce, różnica tkwi w szczegółach. Chodzi o to, że tym razem radni PiS jednoznacznie określili, że taka całoroczna wypożyczalnia miałaby być obsługiwana przez nowoczesny system wypożyczalni rowerów czwartej generacji, skuterów i hulajnóg elektrycznych. Cały system miałby być oparty na co najmniej trzyletniej umowie operatorskiej.

„Potrzeba utworzenia stałego systemu opartego o co najmniej trzyletnie umowy z operatorem wybieranym w drodze przetargu pozwoli na efektywne funkcjonowanie i stałą dostępność do pojazdów, a jednocześnie umożliwi optymalizowanie i dostosowanie systemu do zmian na rynku oraz pojawiających się w przyszłości trendów i nowoczesnych rozwiążą” – czytamy w projekcie uchwały.

Czy tym razem wniosek przejdzie przekonamy się już w najbliższy wtorek. Nie mniej jednak aktualnie miasto Rzeszów korzysta z Rzeszowskiego Roweru Miejskiego, w którego skład wchodzi 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych i 50 hulajnóg. System funkcjonować będzie do 15 listopada, a za dostarczenie pojazdów odpowiedzialna jest firma Blinkee.city. Cennik ich usług dostępny jest TUTAJ.
 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

30. Rajd Rzeszowski: Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. Część rzeszowskich ulic oraz odcinków lokalnych dróg zostanie wyłączona z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Wyzwolenia z al. Okulickiego do przebudowy

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która przebuduje skrzyżowanie al. Wyzwolenia z al. Okulickiego. Inwestycja ma być dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawi się ponad 400 nowych defibrylatorów AED. Ruszyła akcja #dajemyserce

RZESZÓW. Powstanie również aplikacja na telefon lokalizująca ich położenie.

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi w CH Plaza

RZESZÓW. W akcji mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane pomocą innym. 

Rzeszów

Trwa budowa basenu przy ul. Matuszczaka

RZESZÓW. - Jest to jedna z największych inwestycji, które są obecnie prowadzone w Rzeszowie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce i miasto Rzeszów wznawiają współpracę promocyjną

RZESZÓW/JASIONKA. Podpisano umowę, dzięki której stolica Podkarpacia znów będzie promowana na podrzeszowskim lotnisku oraz w miastach, do których można dotrzeć z niego bezpośrednio, czyli Warszawie, Gdańsku i Szczecinie.

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali innowacyjną piankę poliuretanową

Od kilku lat pianki poliuretanowe cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza w budownictwie. 

Rzeszów

W piątek utrudnienia w rejonie mostu Narutowicza

RZESZÓW. W związku z dwoma inwestycjami, realizowanymi w rejonie mostu Narutowicza, w piątek (23.07) na moście oraz na ulicach: Wierzbowej i Naruszewicza wystąpią utrudnienia w ruchu.

Reklama