Reklama

Aktualności / Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” za 16 mln euro. Powstanie do 2022 roku [WIZUALIZACJE]

Dodano: 16.01.2019 r.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” za 16 mln euro. Powstanie do 2022 roku [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

fot. Pracownia Projektowa F11

RZESZÓW. Budynek Podkarpackiego Centrum Nauki nosić będzie nazwę „Łukasiewicz”. Ma być energooszczędny i dostosowany do architektury budynku G2A Areny. Koszt inwestycji wyniesie aż 16 mln zł.

Planowany termin uruchomienia Podkarpackiego Centrum Nauki to III kwartał 2022 r. Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i jego architektura jest spójna z nowoczesną bryłą CWK G2A Arena.

Inwestycja ma kosztować 16 mln euro, wkład własny województwa podkarpackiego wyniesie ok. 3 mln euro. Projekt został wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Szczegóły techniczne

Centrum będzie miało cztery kondygnacje i ponad 3 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej zamkniętej w nowoczesnej bryle budynku zasilanego odnawialnymi źródłami energii. Koncepcja architektoniczna oraz program funkcjonalno-użytkowy opracowany został w ubiegłym roku przez firmę „Pracownia Projektowa F11” Marcina Furtaka z Krakowa.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w przyszłym roku poprzez wybór generalnego wykonawcy w trybie zaprojektuj i wybuduj. Równolegle prowadzone będzie postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji. Na etapie tworzenia projektu wykonawczo-budowlanego mogą nastąpić jeszcze pewne korekty, dotyczące rozkładu stref, pomieszczeń oraz ich funkcji, ale przy zachowaniu bryły i zaplanowanych funkcjonalności poszczególnych stref.

Ogłoszenie postępowania na wyłonienie generalnego wykonawcy budynku w trybie "zaprojektuj i wybuduj" na bazie opracowanej koncepcji architektonicznej planowane jest w I kw. b.r. Ogłoszenie postępowania na wyłonienie wykonawców ekspozycji planowane jest w na przełomie II i III kw. b.r.

Podkarpackie Centrum Nauki będzie w Jasionce

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i jego architektura ma być docelowo spójna z nowoczesną bryłą CWK.

Oprócz CWK w bezpośrednim sąsiedztwie jest Port Lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny. Wkrótce w budynku starej wieży lotniska powstanie atrakcyjne Centrum Symulacji Lotów, także jednostka popularno-naukowa.

„Co będzie wyróżniać nasze centrum? Przede wszystkim wątek lotniczy. Podkarpackie to region o dużych tradycjach lotniczych, a także o potencjale przemysłowym w tej branży. Tu ulokowane jest 90 procent polskiego przemysłu lotniczego. Ponadto w Podkarpackim Centrum Nauki chcemy wyeksponować dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza, stąd koncepcja aby nasze centrum nazywało się właśnie Łukasiewicz” – wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Podkarpackie Centrum Nauki, w założeniu ma być placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale całego województwa, dlatego jest tak zlokalizowana, aby z całego regionu był dobry dojazd. Zapewnia go bliskość z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

Ponadto równolegle realizowana będzie inwestycja Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, w ramach której powstanie bezpośredni pociąg do Jasionki z Rzeszowa, a zatem placówka będzie dobrze skomunikowana również z Rzeszowem.

Co znajdziemy wewnątrz budynku?

Wśród elementów jakie znajdą się wewnątrz budynku wymieniana jest wystawa plenerowa, elementy artystyczne, taras kawiarni, taras widokowy na dachu ze schodami wokół budynku w formie „orbity” oraz tereny rekreacyjne.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną w nim odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła), a także energooszczędne odbiorniki, jak oświetlenie LED. Ściany będą mieć wysokie parametry izolacyjne. Obiekt wyposażony zostanie w system zarządzania budynkiem BMS.

Oprócz części ekspozycyjnej w Podkarpackim Centrum Nauki znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria dedykowane fizyce, chemii i biologii, oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową z możliwością jej podziału na dwie mniejsze, w której odbywać będą się zajęcia związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem

Tworzony jest także system „szkół partnerskich podkarpackiego centrum nauki” we współpracy z Kuratorium Oświaty.
 
WIZUALIZACJE - Pracownia Projektowa F11

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

"Pola nadziei" - czwarta edycja akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci - Aktualności Rzeszów

"Pola nadziei" - czwarta edycja akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. 10 października odbędzie się inauguracja czwartej edycji inicjatywy pod hasłem „Pola Nadziei” organizowanej prze...

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych - Aktualności Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych

RZESZÓW. Bus przewożący osoby z niepełnosprawnością dachował po zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku zginęły dwie osoby, siedem...

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dwie kobiety zostały poszkodowane w dwóch wypadkach, do których doszło dziś rano na ulicach Rzeszowa. Na ul. R...

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia" - Aktualności Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparci...

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki - Aktualności Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku aka...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: