Reklama

Aktualności / Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” za 16 mln euro. Powstanie do 2022 roku [WIZUALIZACJE]

Dodano: 16.01.2019 r.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” za 16 mln euro. Powstanie do 2022 roku [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

fot. Pracownia Projektowa F11

RZESZÓW. Budynek Podkarpackiego Centrum Nauki nosić będzie nazwę „Łukasiewicz”. Ma być energooszczędny i dostosowany do architektury budynku G2A Areny. Koszt inwestycji wyniesie aż 16 mln zł.

Planowany termin uruchomienia Podkarpackiego Centrum Nauki to III kwartał 2022 r. Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i jego architektura jest spójna z nowoczesną bryłą CWK G2A Arena.

Inwestycja ma kosztować 16 mln euro, wkład własny województwa podkarpackiego wyniesie ok. 3 mln euro. Projekt został wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Szczegóły techniczne

Centrum będzie miało cztery kondygnacje i ponad 3 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej zamkniętej w nowoczesnej bryle budynku zasilanego odnawialnymi źródłami energii. Koncepcja architektoniczna oraz program funkcjonalno-użytkowy opracowany został w ubiegłym roku przez firmę „Pracownia Projektowa F11” Marcina Furtaka z Krakowa.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w przyszłym roku poprzez wybór generalnego wykonawcy w trybie zaprojektuj i wybuduj. Równolegle prowadzone będzie postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji. Na etapie tworzenia projektu wykonawczo-budowlanego mogą nastąpić jeszcze pewne korekty, dotyczące rozkładu stref, pomieszczeń oraz ich funkcji, ale przy zachowaniu bryły i zaplanowanych funkcjonalności poszczególnych stref.

Ogłoszenie postępowania na wyłonienie generalnego wykonawcy budynku w trybie "zaprojektuj i wybuduj" na bazie opracowanej koncepcji architektonicznej planowane jest w I kw. b.r. Ogłoszenie postępowania na wyłonienie wykonawców ekspozycji planowane jest w na przełomie II i III kw. b.r.

Podkarpackie Centrum Nauki będzie w Jasionce

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i jego architektura ma być docelowo spójna z nowoczesną bryłą CWK.

Oprócz CWK w bezpośrednim sąsiedztwie jest Port Lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny. Wkrótce w budynku starej wieży lotniska powstanie atrakcyjne Centrum Symulacji Lotów, także jednostka popularno-naukowa.REKLAMA

„Co będzie wyróżniać nasze centrum? Przede wszystkim wątek lotniczy. Podkarpackie to region o dużych tradycjach lotniczych, a także o potencjale przemysłowym w tej branży. Tu ulokowane jest 90 procent polskiego przemysłu lotniczego. Ponadto w Podkarpackim Centrum Nauki chcemy wyeksponować dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza, stąd koncepcja aby nasze centrum nazywało się właśnie Łukasiewicz” – wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Podkarpackie Centrum Nauki, w założeniu ma być placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale całego województwa, dlatego jest tak zlokalizowana, aby z całego regionu był dobry dojazd. Zapewnia go bliskość z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

Ponadto równolegle realizowana będzie inwestycja Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, w ramach której powstanie bezpośredni pociąg do Jasionki z Rzeszowa, a zatem placówka będzie dobrze skomunikowana również z Rzeszowem.

Co znajdziemy wewnątrz budynku?

Wśród elementów jakie znajdą się wewnątrz budynku wymieniana jest wystawa plenerowa, elementy artystyczne, taras kawiarni, taras widokowy na dachu ze schodami wokół budynku w formie „orbity” oraz tereny rekreacyjne.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną w nim odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła), a także energooszczędne odbiorniki, jak oświetlenie LED. Ściany będą mieć wysokie parametry izolacyjne. Obiekt wyposażony zostanie w system zarządzania budynkiem BMS.

Oprócz części ekspozycyjnej w Podkarpackim Centrum Nauki znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria dedykowane fizyce, chemii i biologii, oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową z możliwością jej podziału na dwie mniejsze, w której odbywać będą się zajęcia związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem

Tworzony jest także system „szkół partnerskich podkarpackiego centrum nauki” we współpracy z Kuratorium Oświaty.
 
WIZUALIZACJE - Pracownia Projektowa F11

 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzc...

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty ...

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu - Aktualności Rzeszów

Wymiana sieci wodociągowej na osiedlu Piastów na finiszu

RZESZÓW. Rzeszowski MPWiK jeszcze w tym tygodniu zakończy wymianę najstarszego i najbardziej awaryjnego fragmentu sieci na osiedlu Pi...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej - Aktualności Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii Krajowej

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w środę około godz. 16:30....

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

W czwartek i piątek zamknięta ulica Matysowska w Rzeszowie

​RZESZÓW. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: