Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Podział mandatów sejmowych w okręgu rzeszowskim. Buczak, Szlachta, Gawlik i Wróblewska poza Sejmem?

Dodano: 14.10.2019 r.

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski
fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski
RZESZÓW, PODKARPACIE. Zgodnie z  wyliczeniami opartymi na metodzie d'Hondta, obowiązującej w obecnej ordynacji wyborczej, spośród 15 mandatów, dziesięć otrzymają politycy z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Poza listą takie nazwiska jak Wróblewska, Skowrońska, Ustrobiński i Buczak. Wyniki podawane są na podstawie wyliczeń naszej redakcji.

Zgodnie z metodą d'Hondta, dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy całkowitej liczby głosów uzyskanych przez dany komitet i kolejnych liczb naturalnych, czyli ilorazy wyborcze. O podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów.

Obliczenia podawane są na podstawie wyników z wszystkich komisji. Według powyższego schematu obliczeń, w wyborach do Sejmu 2019 w okręgu 23 (okręg Rzeszowski), dla osób startujących z list Prawa i Sprawiedliwości przypadnie 10 mandatów, które powędrują do:
 
  1. Krzysztof Sobolewski – 38 912 głosów,
  2. Ewa Leniart – 36 305 głosów,
  3. Marcin Warchoł – 28 495 głosów,
  4. Rafał Weber – 26 746 głosów,
  5. Zbigniew Chmielowiec – 20 634 głosów,
  6. Jan Warzecha  - 18 913 głosów,
  7. Fryderyk Kapinos – 18 450 głosów,
  8. Kazimierz Gołojuch – 18 306 głosów,
  9. Kazimierz Moskal – 17 444 głosów,
  10. Jerzy Paul – 16 094 głosów.

Zgodnie z naszymi obliczeniami dla Koalicji Obywatelskiej przypadły by dwa mandaty, które powędrują do Pawła Poncyliusza oraz Krystyny Skowrońskiej. Poza listą znalazł się m.in. Zdzisław Gawlik oraz zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński. „Jedynka” KO uzyskała 23 312 głosów.
Reklama

Po jednym mandacie otrzyma Lewica, PSL oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Z Lewicy największą ilością głosów może poszczycić się Wiesław Buż – 15 605 głosów, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Stanisław Tyszka, reprezentujący komitet wyborczy PSL-u otrzymał 17 086 głosów, w związku z czym on również otrzyma mandat. Ostatni „bilet” do Sejmu przypada dla KWiN-u, a dokładniej dla Grzegorza Brauna, który otrzymał 31 148 głosów.
 
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa organizacja ruchu na al. Sikorskiego. Buspas zlikwidowany

RZESZÓW. Na części al. Sikorskiego obowiązuje już nowa organizacja ruchu. Po 10 latach zlikwidowano tam buspas.

Rzeszów

Szkoła przy al. Rejtana zyska zewnętrzną windę

RZESZÓW. Będzie to udogodnienie dla uczniów poruszających się na wózkach inwalidzkich lub czasowo niepełnosprawnych.

Rzeszów

W piątek i w sobotę elektrociepłownia przy ul. Matuszczaka będzie hałasować

RZESZÓW. Na terenie elektrociepłowni Fenice przy ul. Matuszczaka będą prowadzone specjalistyczne prace polegające na wydmuchu pary wodnej przez kocioł. większym hałasem.

Rzeszów

Ul. Myśliwska będzie oświetlona

RZESZÓW. Na ulicy Myśliwskiej na os. Pogwizdów Nowy powstanie oświetlenie. Inwestycja była jednym z zadań zgłoszona do tzw. kontaktów osiedlowych, w trakcie kampanii wyborczej Konrada Fijołka, które zobowiązał się realizować już jako...

Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie ustawione zostały trzy kolejne pojemniki na elektroodpady. Łącznie w mieście jest już 38 miejsc, gdzie można oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Rzeszów

Kolejny krok w sprawie utworzenia drogi rowerowej z Rzeszowa do Łańcuta

RZESZÓW. Około 20 kilometrów długości ma mieć trasa rowerowa, która połączy Rzeszów z Łańcutem. We wtorek prezydent Konrad Fijołek rozmawiał z władzami sąsiednich gmin o możliwościach jej przebiegu.

Rzeszów

Rzeszowskie Pogotowie ma nowe ambulanse

RZESZÓW. Trzy nowe ambulanse trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z POIiŚ, z budżetu wojewody podkarpackiego oraz dzięki wsparciu Miasta Rzeszów.

Rzeszów

Od 1 lutego droższe bilety komunikacji miejskiej. Koniec bezpłatnych przejazdów dla bezrobotnych

RZESZÓW. Od 1 lutego 2022 r. za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej zapłacimy więcej. 

Reklama