Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Politechnika Rzeszowska otrzymała blisko 6 mln zł na kolejne inwestycje

Dodano: 22.07.2021 r.

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Politechnice Rzeszowskiej 5 919 000 zł dotacji celowej na inwestycje. To już kolejna tego typu dotacja na przestrzeni ostatniego roku. Dzięki tym środkom Politechnika Rzeszowska zrealizuje następujące projekty: budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych, wykonanie sieci energetycznej do budynków K i H (przy al. Powstańców Warszawy) oraz wykonanie instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych w celu kompleksowego dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Budowa magazynu odczynników i odpadów chemicznych

Inwestycja pn. "Budowa magazynu odczynników i odpadów chemicznych" jest planowana na lata 2021–2023. Zakres prac obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej i uzyskanie decyzji administracyjnej umożliwiającej budowę profesjonalnego magazynu odczynników i odpadów chemicznych wraz z urządzeniami budowlanymi oraz zagospodarowaniem terenu w pobliżu budynku Wydziału Chemicznego. Powstanie dwukondygnacyjny budynek wolnostojący z lekką konstrukcją dachową i wewnętrzną windą. Budynek magazynowy będzie posiadał profesjonalne wyposażenie instalacyjne zapewniające prawidłowe i bezpieczne składowanie środków chemicznych, odpadów i butli z gazem. Magazyn będzie podzielony na części o następującym przeznaczeniu: magazyn odpadów chemicznych, magazyn związków szczególnie niebezpiecznych, w tym trucizn, magazyn odczynników organicznych, magazyn przeznaczony do składowania substancji żrących z wydzieloną częścią na odpady biologiczne, magazyn do przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo (łatwopalnych o niskiej temperaturze zapłonu), magazyn czynników nieorganicznych, pomieszczenie do konfekcjonowania, pomieszczenie opakowań i zużytych baterii. W budynku będą się również znajdować: pomieszczenie na system samogaszący, wentylatornia, węzeł wodomierzowy, węzeł cieplny, pomieszczenia elektryczne (rozdzielnia elektryczna, serwerownia), maszynownia, winda, pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalno-higienicznym, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie na butle z gazami. Szacunkowa powierzchnia całkowita budynku wynosi 436 m2, a kubatura około 2 000 m3. Dotacja przyznana przez MEiN to 4 507 000 zł.
Reklama
Dostosowanie budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Inwestycja dotycząca wykonania instalacji oraz dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej będzie obejmować budowę instalacji oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, w tym wykonanie instalacji wraz z instalacją urządzeń i znaków kierunkowych zapewniających bezpieczną ewakuację osób z budynku w przypadku powstania jakiegokolwiek zagrożenia. Wyeksploatowaną istniejącą instalację planuje się zastąpić nową wyposażoną w nowoczesne i oszczędne źródła światła, uzupełnioną o kierunkowe znaki ewakuacyjne oraz możliwość monitorowania stanu opraw i przekazywania sygnałów o usterkach do obsługi budynku. Dostosowanie budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej będzie polegać na wykonaniu nowoczesnych instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych w celu kompleksowego dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Będzie przeprowadzona modernizacja przeciwpożarowych instalacji wewnętrznych polegająca na zainstalowaniu: centrali sygnalizacji pożaru/panelu wyniesionego, montażu optycznych czujek dymu, czujek termicznych, czujek ciepła, czujników detekcji gazów technicznych, sygnalizatorów akustycznych oraz okablowania. Ponadto zostaną zamontowane zawory detekcji gazu odcinające, elementy kontrolno-sterujące, trzymacze drzwiowe, centrale oddymiania oraz systemy integracji i monitorowania wraz z systemem przesyłania alarmów pożarowych do PSP. Dotacja przyznana przez MEiN to 750 000 zł.

Wykonanie sieci energetycznej do budynków K i H

Zakres inwestycji dotyczącej wykonania sieci energetycznej do budynków K i H obejmuje budowę przyłączy kablowych, budowę rezerwowego przyłącza kablowego, montaż kompensacji mocy biernej w stacjach transformatorowych, remont stacji transformatorowych przez przebudowę instalacji elektrycznej wraz z montażem instalacji przeciwpożarowej, remont rozdzielni oraz komór transformatorowych, modernizację kanałów kablowych, przebudowę istniejących przepustów kablowych w stacjach transformatorowych. Prace te są konieczne do poprawy niezawodności zasilania elektroenergetycznego budynków K i H. Dotacja przyznana przez MEiN to 662 000 zł.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Koronawirus. Od soboty Rzeszów w "żółtej strefie". Tadeusz Ferenc apeluje do mieszkańców

RZESZÓW. Od soboty, 3 października 2020 r., Rzeszów znajdzie się w tzw. “żółtej strefie”. Prezydent Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Rzeszów

KS Korona Rzeszów otrzymał wsparcie od rzeszowskiej elektrociepłowni

RZESZÓW. We wrześniu podpisana został umowa sponsoringowa pomiędzy rzeszowska elektrociepłownią a Klubem Sportowym Korona Rzeszów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą

RZESZÓW. Do niecodziennej akcji skierowani zostali policjanci rzeszowskiej drogówki. Pilotowali samochód z rodzącą kobietą do szpitala.

Rzeszów

Powstaje wirtualna mapa Rzeszowa. Będzie częścią gry komputerowej

RZESZÓW. Student Politechniki Rzeszowskie tworzy „Projekt Rzeszów” - mapę odwzorowującą stolicę województwa podkarpackiego, która będzie dodatkiem do gry komputerowej.

Rzeszów

Rzeszów opanują biegacze. W niedzielę 13. PKO Półmaraton Rzeszowski [MAPA]

RZESZÓW. W niedzielę, 27 września br. w Rzeszowie wielka impreza biegowa. Na Rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski organizowany przez Stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 70-letni rowerzysta

70-rowerzysta zginął dziś rano w zderzeniu z samochodem osobowym. Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.

Reklama