Rzeszów - Środa, 27.08.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Znaleziono zwłoki 70-latka. Prokuratura: „Mamy do czynienia najprawdopodobniej z zabójstwem”

GŁOGÓW MŁP. Niewykluczone, że do śmierci 70-latka mogły przyczynić się osoby trzecie.

Rzeszów

Malują usta na różowo, by walczyć z rakiem. Już niebawem Pink Lips Project

RZESZÓW. Kobiety będą miały szansę uczestniczyć w evencie profilaktyczno-edukacyjnym organizowanym w Galerii Rzeszów 25 stycznia w godzinach 12:00-16:00.

Rzeszów

Wzrosną ceny za odbiór śmieci w Rzeszowie. W środę sesja nadzwyczajna

RZESZÓW. Radni w środę zajmą się m.in. projektem uchwały ustalającym nowy cennik za odbiór odpadów.

Rzeszów

10 mln za żłobek i przedszkole na os. Przybyszówka

RZESZÓW. Placówka zdolna będzie pomieścić nawet 353 dzieci.

Rzeszów

Policja rozdaje „bilety lotnicze” dla poszukiwanych osób

RZESZÓW. Rzeszowska policja przygotowała „bilet lotniczy” na lot linii „Police Airlines”.

Rzeszów

Porażka Asseco w Suwałkach

RZESZÓW. Spotkanie w Suwałkach rozpoczęło się zupełnie inaczej niż pierwszy mecz tych drużyn w Rzeszowie. 

Rzeszów

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego informuje, że trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Rzeszów

Rzeszowscy radni już niebawem dostaną tablety. Najpierw jednak przejdą szkolenie

RZESZÓW. 36 tys. zł - taką kwotę wydał ratusz na tablety dla radnych miasta.

Reklama