Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska w gronie najlepszych uczelni na świecie

Dodano:

Grafika: Piotr Oczoś, Politechnika Rzeszowska)
Grafika: Piotr Oczoś, Politechnika Rzeszowska)
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska dołączyła do grona 5 procent najlepszych uczelni na świecie, zajmując 1201+ miejsce według najnowszego THE Ranking 2022.

Times Higher Education World University Rankings poddaje ocenie uczelnie na całym świecie. Wraz z rankingami ARWU oraz QS WUR należy do najbardziej prestiżowych. W tym roku ostateczny ranking zawiera listę 2112 najbardziej prestiżowych uczelni. Na liście tej znalazły się 23 polskie uczelnie. Politechnika Rzeszowska w zestawieniu została sklasyfikowana na 9. miejscu w grupie takich uczelni, jak m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska czy Politechnika Wrocławska. Najwyżej w rankingu wśród polskich uczelni uplasowały się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Warto podkreślić, że według kryterium oceny transferu wiedzy do gospodarki Politechnika Rzeszowska zajęła 1064. pozycję na świecie.

Informacje o rankingu

Ranking Times Higher Education World University Rankings bierze pod uwagę wyniki uczelni badawczych w zakresie nauczania, jakości badań naukowych, transferu wiedzy i pozycji międzynarodowej. Ranking publikowany był od 2004 r. wspólnie z firmą marketingową QS, a od 2010 r. publikowany jest samodzielnie przez Times Higher Education (THE), według nowej metodologii. Prezentowana na stronie rankingu lista obejmuje ponad 2100 uczelni (1397 w 2020 r., a 1526 w roku ubiegłym), przy czym dane są częściowo publikowane w grupach (od pozycji 201).

Wynik rankingowy jest rezultatem średniej ważonej pięciu kryteriów składających się z 13 wskaźników pozwalających na wszechstronną i zrównoważoną ocenę uczelni. Wagi kryteriów:

• jakość kształcenia i środowisko nauczania (teaching) - (30%),
• jakość prowadzonych badań (research) - (30%),
Reklama
• wpływ prowadzonych badań (citations) - (30%),
• opinia międzynarodowa (international outlook) - (7.5%),
• transfer wiedzy do gospodarki (industry income) - (2.5%).

Ranking opiera się na wynikach ankiety badającej reputację akademicką uczelni, przeprowadzaną dla Times Higher Education przez Elsevier. Ma ona na celu określenie prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej w zakresie nauczania (teaching) oraz prowadzenia badań (research). Ostateczne wyniki uzyskane są przez ważenie odpowiedzi ze względu na dyscypliny oraz kraje, tak by uniknąć braku ich właściwej reprezentacji. Wyniki uzyskane są na podstawie odpowiedzi zebranych wśród naukowców. Określają oni po 15 uczelni, które według ich wiedzy i doświadczenia są najlepsze na świcie w każdej z tych kategorii, przy czym większa waga jest przypisana reputacji naukowej.

Pełne wyniki są dostępne na stronie internetowej rankingu.
.
Politechnika Rzeszowska w rankingach światowych 2020/2021

Politechnika Rzeszowska znalazła się również m.in. w corocznym rankingu dyscyplin naukowych Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) 2021 publikowanym przez chińską agencję ShanghaiRanking Consultancy, webometrycznym rankingu uniwersytetów świata (Webometrics Ranking of World Universities), w którym Politechnika Rzeszowska zajmuje 14. miejsce w Polsce, publikowanym przez Cybermetrics Lab, czyli grupę badawczą z hiszpańskiej Naczelnej Rady Badań Naukowych (CSIC), a także w rankingu polskich uczelni dotyczącym dostępności stron internetowych WCAG 2.1.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP. Ilu mieszkańców Rzeszowa udało im się oszukać?

RZESZÓW. Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło troje mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Kolejne zwycięstwo Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Tytuł MVP powędrował w ręce Thibaulta Rossarda.

Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

Rzeszów

Radny wskazuje 7 zagrożeń wynikających z wprowadzenia nowego regulaminu ogródków letnich

RZESZÓW. Z nowym regulaminem nie zgadza się Witold Walawender, radny Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Powstaje projekt drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Przetarg na wykonanie połączenia ul. Kopisto z ul. Wierzbową ruszy dopiero w przyszłym roku.

Rzeszów

Pracownicy PRz mają pomysł na poprawę punktualności autobusów miejskich

RZESZÓW. O szczegółach pomysłu dowiemy się w trakcie seminarium „Rozwój systemów transportowych Rzeszowa”.

Rzeszów

Brytyjska miejscowość Rushmoore kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa? Zdecydują radni

RZESZÓW. We wtorek odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. Jednym z projektów uchwały traktuje o nawiązaniu współpracy partnerskiej.

Rzeszów

25 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

RZESZÓW. Na zajęcia w Rzeszowie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Reklama