Rzeszów - Środa, 27.05.2026
Reklama

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

Dodano: 26.05.2026 r. / Redakcja

Pomnik Dziesięciu Rąk przy ul. Partyzantów w Rzeszowie / fot. Archiwum RESinet.pl
Pomnik Dziesięciu Rąk przy ul. Partyzantów w Rzeszowie / fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Zakres planowanych prac obejmuje kompleksowy remont pomnika wraz z odbudową uszkodzonych elementów konstrukcyjnych. W ramach inwestycji rozebrane i odtworzone w technologii żelbetowej zostaną m.in. cztery słupy zniszczone przez przewrócone drzewo, a także pozostałe słupy, krzyż oraz poziome elementy betonowe.

Prace obejmą również renowację godeł z mozaiką, odnowienie łańcuchów, oczyszczenie granitowego napisu i tablicy pamiątkowej oraz uzupełnienie brakujących fragmentów liter i kostki granitowej. Dodatkowo wykonane zostanie patynowanie metalowych detali oraz scalenie kolorystyczne betonowych elementów monumentu.

Ratusz podpisał już umowę z firmą Bridge, która zajmie się odbudową pomnika. Koszt remontu wyniesie 203 629 zł. Prace mają zakończyć się jesienią br.

Reklama

Pomnik Ofiar Terroru upamiętnia tragiczne wydarzenia z czasu II wojny światowej. 11 lutego 1944 roku przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Partyzantów hitlerowcy rozstrzelali dziesięciu zakładników w odwecie za akcję żołnierzy AK. Ofiary przewieziono z więzienia na Zamku. Niemcy ustawili ich nad rowem niedaleko pałacu Jędrzejowiczów i rozstrzelali. Niektórzy skazańcy wznosili okrzyki: „Jeszcze Polska nie zginęła ". Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz na Pobitnem.

Jan Robak, patriota i społecznik, postanowił upamiętnić to miejsce i postawić choćby najskromniejszy pomnik w hołdzie poległym

Miejsce kaźni upamiętniono w 1947 roku pierwszym krzyżem-pomnikiem. Wkrótce powstał projekt większego monumentu z dziesięcioma słupami, orłami i centralnym krzyżem, budowanego społecznie m.in. przez kolejarzy i uczniów. W 1949 roku komunistyczne władze wstrzymały budowę z powodu obecności krzyża, a rok później nakazały rozbiórkę pomnika. Ostatecznie, dzięki różnym interwencjom decyzji tej nie wykonano i pomnik pozostał.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zakończył jazdę na słupie. 44-letni mieszkaniec Rzeszowa był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile wydmuchał 44-letni mieszkaniec Rzeszowa, który osobowym mercedesem wjechał w słup z kamerą monitoringu. Grozi mu wysoka grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Postęp prac na budowie nowego żłobka w Rzeszowie. Budynek już zadaszony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie nowego żłobka przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka. Obiekt powstaje w sąsiedztwie szkoły i strefy wypoczynku Arkadia. Zakończyła się już budowa dachu, zamontowano okna i drzwi.

Rzeszów

Tak ostatecznie ma wyglądać nowoczesny biurowiec przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Pracownia MWM Architekci opublikowała ostateczne wizualizacje nowoczesnego budynku Corner Point, który wybudowany zostanie przy al. Cieplińskiego.

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Reklama