Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.
 
Inicjatorami upamiętnienia płk. Cieplińskiego były 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, a także marszałek Władysław Ortyl.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że postawa i życie Łukasza Cieplińskiego ma odzwierciedlenie w formach upamiętnienia jego postaci w naszym województwie.

– Podkarpacie jest regionem, w którym pamięć o bohaterze dnia dzisiejszego – płk. Łukaszu Cieplińskim była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi „Solidarności” – przypominała wojewoda.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a także prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Oficer został patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, na terenie której usytuowany został pomnik.
Reklama
Monument przedstawia popiersie płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP i w czapce oficerskiej z Orłem. Na granitowym cokole umieszczone są – odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 oraz symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także tablica memoriałowa z tekstem rozpoczynającym się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.
Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,
jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”
 
Fundatorami pomnika zostali: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kierował samochodem mając 4 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Świadkowie uniemożliwili jazdę 47-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który mając 4 promile alkoholu we krwi prowadził samochód. Dodatkowo mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Rzeszów

Masz pomysł na innowacje w Rzeszowie? Zgłoś go do Urban Lab

RZESZÓW. Laboratorium miejskie zbiera pomysły na innowacje, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

InternetBeta 2020 online i bezpłatnie

RZESZÓW. W związku z obecną sytuacją, tegoroczna edycja konferencji InternetBeta odbędzie się w całości online, a udział w konferencji jest bezpłatny.

Rzeszów

Od 1 października większa strefa płatnego parkowania. Ruszyła sprzedaż abonamentów

RZESZÓW. Od 1 października w Rzeszowie zacznie funkcjonować szersza strefa płatnego parkowania, powiększona o osiedla 1000-lecia oraz Grota-Roweckiego.

Rzeszów

Startuje 3-dniowy festiwal piwa na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W dniach 11 - 13 września 2020 r. w stolicy Podkarpacia odbędzie się wyjątkowy festiwal piw rzemieślniczych.

Rzeszów

Kradł buty i kosmetyki w jednej z galerii handlowych. Usłyszał 5 zarzutów

RZESZÓW. 27-letni mieszkaniec Rzeszowa podejrzany o kradzieże w sklepach na terenie jednej z rzeszowskich galerii handlowych został zatrzymany. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

ORLEN Wyścig Narodów już w ten weekend w Rzeszowie. Będą duże utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. 16 drużyn pojawi się na starcie zawodów ORLEN Wyścig Narodów, które rozegrane zostaną na ulicach Rzeszowa w najbliższą sobotę i niedzielę. W związku z wyścigiem będą zamykane niektóre ulice.

Rzeszów

Rośnie liczba pasażerów na lotnisku w Jasionce. Wracają loty do Monachium

JASIONKA. W sierpniu br. podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 33 tysiące pasażerów -  to o ponad 10 tysięcy więcej niż w poprzednim miesiącu. Od października powrócą bezpośrednie loty z Rzeszowa do Monachium.

Reklama