Rzeszów - Środa, 25.06.2025
Reklama

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.
 
Inicjatorami upamiętnienia płk. Cieplińskiego były 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, a także marszałek Władysław Ortyl.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że postawa i życie Łukasza Cieplińskiego ma odzwierciedlenie w formach upamiętnienia jego postaci w naszym województwie.

– Podkarpacie jest regionem, w którym pamięć o bohaterze dnia dzisiejszego – płk. Łukaszu Cieplińskim była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi „Solidarności” – przypominała wojewoda.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a także prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Oficer został patronem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, na terenie której usytuowany został pomnik.
Reklama
Monument przedstawia popiersie płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP i w czapce oficerskiej z Orłem. Na granitowym cokole umieszczone są – odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 oraz symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także tablica memoriałowa z tekstem rozpoczynającym się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.
Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,
jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”
 
Fundatorami pomnika zostali: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwie firmy powiększyły swoje tereny na obszarze "Dworzyska"

Kolejne inwestycje w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko”. 

Rzeszów

Na WSIiZ zajęcia odbywają się online

RZESZÓW. Wykładowcy przeprowadzają je z sal uczelni bądź z własnych domów.

Rzeszów

ZTM: Ważne informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. ZTM poinformował o kolejnych zmianach w rozkładzie jazdy, przedłużeniu ważności legitymacji studenckich oraz możliwości zawieszenia biletu okresowego.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa podpisał "Pakt dla przedsiębiorców"

RZESZÓW. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują pod działalność lokale komunalne i utracili dochody w związku z epidemią koronawirusa, mogą liczyć na wsparcie miasta.

Rzeszów

G2A i inne podkarpackie firmy pomogą szpitalowi w Łańcucie w walce z koronawirusem

G2A przekaże szpitalowi w Łańcucie sprzęt do walki z koronawirusem. Inicjatywę wsparły również inne firmy z Podkarpacia.

Rzeszów

Uwaga pasażerowie! Kolejna zmiana rozkładów jazdy

RZESZÓW. Wszystkie kursy autobusów miejskich będą jeździć zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Zmiany wejdą w życie od 23 marca.

Rzeszów

Miasto rozpoczyna remont chodników

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie robót budowlanych, polegających na bieżącym utrzymaniu chodników na terenie miasta.

Rzeszów

Na rzeszowskim zalewie powstaje specjalna barka lęgowa dla ptaków

RZESZÓW. W lutym zakończył się pierwszy etap odmulania rzeszowskiego zalewu. Teraz wykonawca rozpoczął działania mające na celu wsparcie ptactwa.

Reklama