Rzeszów - Niedziela, 25.01.2026
Reklama

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

Dodano: 02.10.2025 r. / Redakcja

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

- Monumentalna rzeźba – Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie – została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A 1827, na mocy decyzji z dnia 8 sierpnia 2024 roku. Wobec decyzji wniesiono odwołanie, jednak po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z dnia 24 września 2025 roku, utrzymał ją w mocy. Tym samym wpis do rejestru zabytków został uznany za słuszny. – poinformował mgr inż. arch. Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że wpis nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta umieszczonych na jego szczycie.

Decyzję resortu kultury w mediach społecznościowych skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:

„Bardzo dziękuję Pani Minister za decyzję, na którą liczyły tysiące rzeszowian. Pomnik pozostaje na liście zabytków i nie można go wyburzyć. To niezwykle ważna dla nas wiadomość, bo walory artystyczne Pomnika Czynu Rewolucyjnego są bezdyskusyjne, co potwierdziła także Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta i elementem jego tożsamości.”

Prezydent zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie zadbanie o stan techniczny i otoczenie pomnika oraz nadanie mu współczesnego kontekstu, zgodnego z wartościami i oczekiwaniami mieszkańców Rzeszow

Do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosła się także Fundacja Rzeszowska, która 1 września br. skierowała list otwarty do ministerstwa z apelem o utrzymanie pomnika w rejestrze zabytków oraz o podjęcie działań na rzecz jego restauracji i uporządkowania otoczenia.

Pod listem podpisały się dziesiątki organizacji społecznych, instytucji kultury, przedstawicieli władz miasta oraz osób publicznych. W oświadczeniu czytamy:

Reklama

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. To oczekiwana decyzja, która zapewnia wiążącą ochronę jednemu z najważniejszych symboli naszego miasta i regionu.”

Fundacja podkreśla, że nadszedł czas, by rozpocząć proces odnowy pomnika.

„Chcemy, aby ochrona i renowacja Pomnika odbywały się transparentnie, z udziałem ekspertów i mieszkańców. Fundacja Rzeszowska będzie aktywnie w tym uczestniczyć” – przekazano w stanowisku.

***

Pomnik Walk Rewolucyjnych znajduje się w centrum Rzeszowa, przy rondzie Dmowskiego, w sąsiedztwie gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Ogrodów Bernardyńskich. Monument zaprojektował prof. Marian Konieczny, a odsłonięto go w 1974 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza kolejna edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. ZOZ nr 2 w Rzeszowie zaprasza Panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania mammograficzne w ramach VIII edycji kampanii „RAK a ZDROWIE”.

Rzeszów

Rzeszów ma już trzecią kładkę rowerową

RZESZÓW. ​Dobre wieści dla rzeszowskich rowerzystów. Od dzisiaj mogą już oni korzystać z nowej rowerowej kładki, która powstała przy moście Narutowicza.

Rzeszów

Kto przyozdobi w tym roku Rzeszów na Święta?

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie oświetlenia świątecznego w Rzeszowie. Poszukiwana jest firma, która podejmie się tego zadania i ozdobi miasto w okresie bożonarodzeniowym.

Rzeszów

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Projekt przygotowała pracownia MWM Architekci.

Rzeszów

Gala Biznesu 2021 już 27 października w G2A Arena

RZESZÓW. Wielkimi krokami zbliża się uroczysta Gala, jubileuszowej XX edycji Konkursu „Podkarpacka Nagroda Gospodarcza” oraz Programu Certyfikującego Najlepsze Produkty Spożywcze Podkarpackiego „Smaczne bo Podkarpackie”. 

Rzeszów

Jesienna edycja Wampiriady w Rzeszowie. Studenci zachęcają do oddawania krwi

RZESZÓW. 25 października na terenie Kampusu UR odbędzie się kolejna rzeszowska edycja Wampiriady, akcji promującej krwiodawstwo.

Rzeszów

Nowa fabryka w Parku Naukowo-Technologicznym "Rzeszów-Dworzysko"

RZESZÓW. W ub. piątek na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” oficjalnie otwarto nowy zakład produkcyjny Phoenix Contact E-Mobility. To szansa na nowe zatrudnienia.

Rzeszów

Na os. Nowe Miasto powstanie nowy dom kultury?

RZESZÓW. W ostatnim czasie pojawił się temat budowy nowego domu kultury na osiedlu Nowe Miasto. Kwestię podjął w swojej interpelacji Przewodniczący Klubu Radnych PiS, Marcin Fijołek.

Reklama